Farklı mevsimlerde doğan Konya merinosu kuzularda büyüme özellikleri
The Growth traits of Konya merino lambs born in differents seasons
- Tez No: 70681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Zootekni (VET) Anabilim Dalı Alper YILMAZ Farklı Mevsimlerde Doğan Konya Merinosu Kuzularda Büyüme Özellikleri Bu araştırma, Konya Hayvancılık Araştırma Enstitüsünde yetiştirilen Konya Merinos koyunlarından Mart-Nisan 1997 döneminde doğan 80 baş (Kontrol Grubu) ve Aralık 1996-Ocak 1997 döneminde doğan 63 baş (Deneme Grubu) kuzunun büyüme özelliklerine mevsimin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kuzuların doğum, 1., 2., 3., 4., 5. ve 6. ay canlı ağırlıkları sırası ile Kontrol grubu kuzularda 4.20, 10.11, 16.03, 22.13, 26.24, 29.59 ve 32.58 kg, Deneme grubu kuzularda ise 4.23, 10.64, 17.26, 19.74, 23.03, 26.58 ve 30.34 kg olarak bulunmuştur. İncelenen faktörlerden, kuzularda büyüme özellikleri üzerine mevsimin etkisi, doğum hariç bütün dönemlerde önemli; doğum tipi ile cinsiyetin etkisi, doğum, 1. ve 2. aylardaki canlı ağırlıklarda önemli, diğer dönemlerde önemsiz; ana yaşının etkisi ise doğumda önemli, diğer büyüme dönemlerinde önemsiz bulunmuştur. 23
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Growth Traits of Konya Merino Lambs Born in Different Seasons. This study was carried out to investigate the effects of different seasons on growth performance of Konya Merino Lambs born March- April 1997 (control group of 80 heads) and December 1996- January 1997 (experimental group of 63 heads) in Animal Research Institute in Konya At birth, 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th months of age, the lambs' weight were found as, 4.20, 10.11, 16.03, 22.13, 26.24, 29.59 and 32.58 kg in the control group and 4.23, 10.64, 17.26, 19.74, 23.03, 26.58 and 30.34 kg in the experimental group respectively. From the data obtained in this research, it was found out that the seasonal effect on the lambs' growth traits was important at all stages of growth except for that of birth weight. The effects of the litter size and sex on live weight were significant at birth, 1st and 2nd months of age, at the other stages of growth there was not. The effect of the mother age was important at only birth weight. »-Ü. i*,i;..;. :......i KURULU ÜOKÜMAhÎAöifûN İEBKE21 24