Yaşlılara uzun süreli bakım verilmesine yönelik tutumların değerlendirilmesi: İstanbul örneği
Evaluation of the attitudes towards the long term care of elderly people: The case of Istanbul
  1. Tez No: 706852
  2. Yazar: HATİCE SELİN IRMAK YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, toplumun farklı kesimlerinden bireylerin yaşlılara uzun süreli bakım verilmesine yönelik tutumlarının değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden, çalışmaya katılmaya gönüllü olan 20-64 yaş aralığındaki bireylere internet tabanlı veri toplama tekniği kullanılarak Kişisel Bilgi Formu, Aile İklimi Ölçeği ve Yaşlılara Uzun Süreli Bakım Sunulmasına Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde Independent Sample T Test ve One Way Anova Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kadın olmanın, 50-64 yaş aralığında yer almanın, evli olmanın, üniversite ve üstü düzeyde eğitime sahip olmanın, gelir yeterliliğini yüksek olarak tanımlamanın, daha önce 65 yaş ve üzeri yaşlı ile aynı evde yaşamanın, aynı evde yaşanan 65 yaş ve üstü bireye bakım desteği sunmanın, daha önce aile içerisinde çocukları ile birlikte yaşayan yaşlı bulunma durumunun yaşlılara uzun süreli bakımın aile bireyleri tarafından verilmesine yönelik tutumu olumlu yönde b etkilediği; çekirdek aile yapısına sahip olmanın, daha önce bir yakınının huzurevinde/bakım merkezinde yaşamasının, yaşlı bakımı konusunda bilgi sahibi olmamanın ve kendini yetersiz hissetmenin ise yaşlı bireylere uzun süreli bakımın kurumsal temelli olarak verilmesine yönelik tutumu olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Bu çalışma, TÜBİTAK 2211-A Genel Yurt İçi Doktora Burs Programı tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the attitudes of individuals from different segments of society towards long-term care for the elderly. In this context, Personal Information Form, Family Climate Scale and Attitude Scale towards Providing Long-Term Care for the Elderly were applied to individuals aged 20-64 who volunteered to participate in the study, residing within the provincial borders of Istanbul, using internet-based data collection technique. Independent Sample T Test and One Way Anova Test were used in the analysis of the data. As a result of the research, being a woman, being in the age range of 50-64, being married, having a university or higher level of education, defining high income adequacy, living in the same house with an old person aged 65 and over, and living in the same house providing care support and being an elderly person living with their children in the family positively affects the attitude towards long-term care given to the elderly by family members; It was found that having a nuclear family structure, living in a nursing home/care center for a relative before, not having knowledge about elderly care and feeling inadequate affect the attitude towards institutional-based long-term care for elderly individuals. The present work was supported by the TUBİTAK 2211-Domestic Graduate Scholarship Program.