Seçici lazer ergitme yöntemiyle bakır esaslı elektrik kontak malzemelerinin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of copper based electrical contact materials by selective laser melting method
  1. Tez No: 706911
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN AKSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, akımsız kaplama yöntemi ile Gümüş (Ag) kaplanan Bakır (Cu) tozlarının, seçici lazer ergitme (SLE) yöntemi ile elektrik kontak malzemesi elde edilmesi ve SLE üretim parametrelerinin yansıtıcılığı yüksek olan Gümüş kaplı Bakır esaslı metal tozları adına optimizasyon çalışması yapılmıştır. Lazer gücü, tarama hızı ve tarama aralığı gibi SLE parametrelerinin çekirdek-kabuk parçacıklarından üretilen kompaktların mikro yapısı, yoğunluğu ve elektriksel iletkenliği gibi önemli özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu çalışma, Bakır-Gümüş esaslı malzemelerin SLE yöntemi ile üretiminde kullanılan parametrelerin, kompaktların özelliklerini doğrudan etkilediği gerçeğine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Ayrıca SLE üretimi sonrası farklı metotlar denenerek elde edilen ürünlerin mekanik ve fiziksel özelliklerini geliştirmek adına denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Silver (Ag) coated Copper (Cu) powders with electroless plating method, electrical contact material is obtained by selective laser melting (SLE) method and optimization work has been carried out for Silver coated copper-based metal powders with high reflectivity of SLE production parameters. The effects of SLE parameters such as laser power, scanning speed and scanning range on important properties such as microstructure, density and electrical conductivity of compacts produced from core-shell particles were investigated. This study contributes significantly to the fact that the parameters used in the production of Copper-Silver based materials by SLE method directly affect the properties of compacts. In addition, after the production of SLE, different methods were tried and tests were made in order to improve the mechanical and physical properties of the products obtained.