Tabakalı elastik bir yarım uzayda nonlineer rayleıgh dalgalarının yayılması
Propagation of nonlinear rayleigh waves in a layered elastic half space
- Tez No: 706925
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TEYMÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, farklı elastik özelliklere sahip sonlu ve düzgün kalınlıklı bir tabaka ile kaplı elastik bir yarım uzayda küçük fakat sonlu genlikli Rayleigh dalgalarına benzer nonlineer yüzey dalgalarının yayılması, bir asimptotik pertürbasyon yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Tabaka ve yarım uzayın homojen, izotrop ve sıkışabilir nonlineer elastik malzemelerden oluştukları varsayılmıştır. Bu incelemede tabakada yayılan boyuna ve enine dalgaların faz hızları c1L ve c1T ile yarım uzayda yayılan boyuna ve enine dalgaların faz hızları c2L ve c2T arasında c1T< c1L< c2T< c2L eşitsizliğinin sağlandığı ve dalgaların faz hızı c'nin, c1L
Özet (Çeviri)
In this work, the propagation of small but finite amplitude nonlinear Rayleigh like surface waves in an elastic half-space covered by a different elastic layer of uniform thickness is examined by an asymptotic perturbation method. The constituent materials of the layer and half space are assumed to be homogeneous, isotropic and compressible hyper elastic. In the analysis, it is assumed that between the longitudinal and shear wave velocities of the layer, c1L and c1T, and of the half space, c2L and c2T, the inequality c1T< c1L< c2T< c2L is valid and also the phase velocity c of the waves satisfies the inequality c1L