Hazine-i Fünȗn dergisi üzerine bir inceleme (2. yıl, 27-52. sayılar)
A review on the journal of the Hazine-i Fünȗn (2nd year, 27-52nd)
  1. Tez No: 707052
  2. Yazar: BERGEN TURAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, Hazine-i Fünȗn dergisinin ikinci yılına ait yirmi yedinci ve elli ikinci sayıları arasında yer alan edebȋ yazıların detaylı incelemesi amacını taşımaktadır. 1885 yılında sadece fennȋ konuları bünyesinde barındıran tek sayısıyla yayım hayatına başladığı bilinen Hazine-i Fünȗn, 1893 tarihinden itibaren haftalık dergi formatına geçmiştir.“Fenlerin hazinesi”anlamına gelen ismine rağmen derginin muhtevasını fennȋ yazılardan ziyade edebȋ metinler oluşturmaktadır. Edebiyatın bazı meselelerine özellikle de dil konusuna değinmeleri bakımından oldukça önem arz eden bu metinler, yer yer toplumsal ahlakı önemseyen konuları da içermektedir. Bu bağlamda çalışmamızın ilk amacı, bahsi geçen edebȋ metinleri türlerine göre sınıflandırmaktır. Daha sonra bu metinler günümüz Türkçesine aktarılarak incelenmiştir. Yapılan incelemede bu metinlerin hem edebȋ açıdan değeri olan hem de toplumsal meselelere bir nebze de olsa kayıtsız kalmayan yazılar olduğu tespit edilmiştir. Bu da dönemde yaşanılan sansüre rağmen derginin toplumdan tamamen kopmadığı ve yüzeysel bir dergi olmadığı sonucuna varmamızı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the literary articles of the second year of the journal Hazine-i Fünȗn between the twenty-seventh and the fifty-second issues. Known to have started its publication life in 1885 with a single issue that only includes science topics, the Hazine-i Fünȗn has switched to a weekly magazine format since 1893. Despite its name, which means“treasure of science”, the content of the journal consists more of literary texts than science articles. These texts, which are very important in terms of addressing some issues of literature, especially language, also include issues that care about social morality from time to time. In this regard, the first aim of our study is to classify the mentioned literary texts according to their types. Then, we have examined these texts by transferring them to today's Turkish and interpreting them in a very understandable language. In our analysis, we have found that these texts are articles that have both literary value and are not somewhat indifferent to social issues. This enables us to conclude that despite the censorship experienced in the period, the magazine did not completely break away from society and was not a superficial magazine.