Türkiye denizlerindeki ekonomik makroomurgasız türlerinin küçük ölçekli balıkçılık açısından değerlendirilmesi
An assessment of economic macroinvertebrates in Turkish seas with regards to small scale fisheries
  1. Tez No: 707056
  2. Yazar: CEMİL TİMUÇİN DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MÜLAYİM, DOÇ. DR. DİDEM GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
“Türkiye Denizlerindeki Ekonomik Makroomurgasız Türlerinin Küçük Ölçekli Balıkçılık Açısından Değerlendirilmesi”başlıklı tez çalışmasında; ülkemiz denizlerinde küçük ölçekli balıkçı filosu tarafından avlanan ve ekonomik değer taşıyan makroomurgasız türlerin bölgesel dağılımları ve av miktarları illere göre incelenmiş, bu türlerin avcılığında kullanılan yöntemler ve av araçları belirlenmiş ve her bir tür için en çok kullanılan av aracının özellikleri tespit edilmiştir. Bu kapsamda Türkiye İstatistik Kurumu veri araştırma merkezinde çalışılarak, 2018-2020 yılları arasındaki üç yıllık tüm balıkçılık mikro verileri içerisinden küçük ölçekli balıkçılık ile avcılığı yapılan ekonomik makroomurgasız türlerin av miktarları ve avcılıkları ile ilgili tüm bireysel anket verileri incelenerek ayrıştırılmış ve çeşitli istatistik programlar ile değerlendirilmiştir. Ayrıca balıkçılarla yapılan görüşmeler doğrultusunda her bir türün avcılığında en çok kullanılan av aracının özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre Türkiye'de küçük ölçekli balıkçılık tarafından ekonomik olarak avcılığı yapılan ve verisine ulaşılabilen toplam 20 adet makroomurgasız tür ile istatistiksel olarak diğer başlığı altında yer verilen ve isimleri bildirilmemiş türler bulunmaktadır. Yöresel bir faaliyet olarak tanımlanan küçük ölçekli balıkçılık verileri toplanırken bölgedeki avcılığın makroomurgasız türler açısından durumunu ortya koyabilmek adına yine aynı bölgedeki büyük ölçekli balıkçılık faaliyeti sonucu yakalanmış makroomurgasız tür av miktarları da alınmıştır. İl bazında alınan bu yöresel veriler ile küçük ölçekli balıkçılık av miktarlarının hesaplanan toplam av miktarları içindeki yeri her bir tür için grafik ve tablolar yardımıyla raporlanmıştır. Ayrıca Türkiye sularında avcılığı yapılan tüm makroomurgasız türlerin 2018, 2019 ve 2020 yılları için küçük ölçekli balıkçılık tarafından yakalanan av miktarlarının toplam av içindeki oranları sırasıyla %14,24, %13,99 ve %18,95 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In his thesis titled“An Assessment of Economic Macroinvertebrates in Turkish Seas with Regards to Small Scale Fisheries”; the regional distributions and catch amounts of macroinvertebrate species that are caught by the small-scale fishing fleet in the seas of our country and have economic value were examined according to the provinces, the methods and fishing gear used in the fishing of these species were determined, and the characteristics of the most used fishing gear for each species were determined. In this context, by working in the data research center of the Turkish Statistical Institute, all the individual survey data related to the catch amounts and catches of the economical macroinvertebrate species caught by small-scale fisheries among the three-year fisheries microdata between the years 2018-2020 were analyzed and analyzed with various statistical programs. In addition, in line with the interviews with the fishermen, the characteristics of the most used fishing gear in the fishing of each species were determined. According to the data obtained, there are a total of 20 macroinvertebrate species that are economically fished by small-scale fisheries in Turkey and whose data can be accessed, and species that are statistically included under the other title and whose names are not reported. While collecting data on small-scale fisheries, which is the defined as a local activity, the amount of macroinvertebrate fish caught as a result of large-scale fishing activities in the same region was also taken in order to reveal the situation of hunting in the region in terms of macroinvertebrate species. These local data taken on a provincial basis and the place of small-scale fishing catches in the calculated total catch amounts are reported with the help of graphics and tables for each species. Besides, the catch ratio of all macroinvertebrate species caught in Turkish waters by small-scale fisheries according to total landings for 2018, 2019 and 2020 were calculated as 14.24%, 13.99% and 18.95%, respectively.