Yoğun bakım ünitesinden iç hastalıkları kliniğine devir olan hastalardaki basınç ülseri sıklığı ve ilişkili risk faktörleri
Frequency of pressure ulcers and related risk factors in patients transferred from the intensive care unit to the internal diseases clinic
- Tez No: 707057
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UZUNLULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Yoğun Bakım Ünitelerinden (YBÜ) İç Hastalıkları Kliniklerine devir olan hastalardaki basınç ülseri sıklığının belirlenmesi ve basınç ülseri ile ilişkili klinik özelliklerin araştırılması MATERYAL VE METOD: Prospektif, gözlemsel, klinik çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniklerine 15.02.2021 ile 15.08.2021 tarihleri arasında genel YBÜ'den devir olan 18 yaş ve üzeri 100 hasta (48 erkek, 52 kadın, ortalama yaş: 69.8±16.5 yıl) ardışık olarak alındı. Olguların İç Hastalıkları Kliniklerine yatış anındaki basınç ülseri sıklığı, lokalizasyonu, evresi ve BRADEN risk skoru belirlendi. Basınç ülseri olan ve olmayan hastalar klinik ve laboratuvar özelliklerine göre karşılaştırıldı. Basınç ülseri ile ilişkili klinik özellikleri belirlemek için lojistik regresyon analizi yapıldı. BULGULAR: Basınç ülseri sıklığı %50, en sık basınç ülseri lokalizasyonu sakrum (%88), en sık basınç ülseri evresi evre 2 (%58) idi. Basınç ülseri olanlarda olmayanlara göre; yaş ortalaması (74±13'e karşılık 66±18, p=0.022), YBÜ yatış süresi (20±20'ye karşılık 6±3, p10 gün), YBÜ yatışı öncesi bilinen basınç ülseri veya nörolojik hastalığı olan ileri yaş hastalarda basınç ülseri riskinin veya varlığının iyi değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması uygun klinik yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Determination of pressure ulcer frequency and investigation of pressure ulcer-related clinical features in patients transferred from Intensive Care Units (ICU) to Internal Medicine Clinics METHODS: A prospective, observational, clinical study included 100 consecutive patients aged 18 years and older (48 men, 52 women, mean age: 69.8±16.5 years) who transferred from the general ICU to Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital Internal Diseases Clinics between 15.02.2021 and 15.08.2021. Pressure ulcer frequency, localization, stage and BRADEN risk score were determined at the time of admission to İnternal Medicine Clinics. Patients with and without pressure ulcers were compared according to clinical and laboratory characteristics. Logistic regression analysis was performed to identify clinical features associated with pressure ulcer. RESULTS: The frequency of pressure ulcer was 50%, the most common location of pressure ulcer was sacrum (88%), the most common pressure ulcer stage was stage 2 (58%). Compared to those without pressure ulcers; mean age (74±13 vs. 66±18, p=0.022), length of stay in ICU (20±20 vs. 6±3, p10 days).