Hastane çalışanlarında görülen iş kazalarının nedenleri ve örnek bir risk değerlendirmesi
Causes of occupational accidents at hospital workers and an example risk assessment
  1. Tez No: 707120
  2. Yazar: AYHAN GÜNGÖRMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Kazalar, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Accidents, Health Care Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG), dışarıdan gelebilecek tehlikeleri önlemek için işletme çalışanlarının uyguladığı sistemdir. İnsanların yaşamlarını ve beden bütünlüğünü koruma ilkesine dayanan iş sağlığı ve güvenliği, gelişmiş ülkeler kadar gelişmekte olan ülkeler için de kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada Fine-Kinney ve Hata Türleri ve Etki Analizleri (FMEA) risk değerlendirme yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma da doktorlar, hemşireler, sağlık memurları, sağlık teknisyenleri, veri kayıt çalışanleri ve güvenlik görevlilerinin karşılaştıkları tehlike ve riskler ayrı ayrı değerlendirilerek yapılmıştır. Hastane işletmesinde alerji, tehlikeli atık kazaları, radyasyon, iletişim sorunları, şiddet, elektrik, gürültü, trafik, ergonomi, kimyasallar ve enfeksiyon gibi iş sağlığı ve güvenliği tehlike ve riskleri tespit edilmesi ve Düzenleyici Önleyici Faaliyetlerden (DÖF) alınması gerekli tedbirlerle ilgili bilgilere yer verilmiştir. Bunların yanında hastane de 2019 verilerine göre yaşanan iş kazalarıyla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. 2019'da yaşanan iş kazası verilerine göre %79 ile en fazla iğne ucu batmasıyla ilgili iş kazası yaşanmıştır. %2'de ile de en az fiziksel şiddetle ilgili iş kazası meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety (OHS) is the system applied by the employees of the enterprise to prevent the dangers that may come from outside. Occupational health and safety, which is based on the principle of protecting people's lives and physical integrity, is of critical importance for developing countries as well as developed countries. In this study, Fine-Kinney and Failure Modes and Impact Analysis (FMEA) risk assessment methods were used. In the study, the dangers and risks faced by doctors, nurses, paramedics, health technicians, data recording personnel and security guards were evaluated separately. Information on the detection of occupational health and safety hazards and risks such as allergies, hazardous waste accidents, radiation, communication problems, violence, electricity, noise, traffic, ergonomics, chemicals and infection in the operation of the hospital and the precautions to be taken are included in the Regulatory Preventive Actions (DÖF). In addition, according to 2019 data, evaluations were made about occupational accidents in the hospital. According to the work accident data in 2019, the highest number of work accidents due to needle sticking occurred with 79%. Occupational accidents related to physical violence occurred with at least 2%.