Hastane çalışanlarının maruz kaldıkları risk faktörleri ve örnek bir risk değerlendirmesi
Risk factors exposed by hospital workers and an example risk assessment
- Tez No: 707122
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında iş sağlığı ve güvenliğinin tarihi gelişimi başta olmak üzere hastanelerde risk faktörleri ayrıntılı olarak ele alınarak sektörde gerçekleşen iş kazası ve meslek hastalıklarının ortadan kaldırılması veya minimize edilmesi noktasında bilgilere yer verilmiştir. Çalışmada Matris ve Fine-Kinney risk değerlendirme yöntemleri kullanılmıştır. Hastane işletmesinde enfeksiyon, tehlikeli atık kazaları, radyasyon, iletişim sorunları, elektrik, gürültü, trafik, ergonomi, acil kaçış ve yangın gibi iş sağlığı ve güvenliği tehlike ve risklerinin saptanmasıyla bu tehlike ve risklere karşı ne tür tedbirler alınabileceğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Matris ve Fine-Kinney yöntemleriyle yapılan risk analizi sonucunda saptanan mevcut ve muhtemel tehlike ve riskler değerlendirilerek, Düzenleyici Önleyici Faaliyetler (DÖF) sonrasında kalan risklerle karşılaştırılmaları yapılmıştır. DÖF sonrası kalan risklere bakıldığın Fine-Kiney yönteminin Matris yöntemine göre daha ayrıntılı risk değerleri ortaya koyduğu tespit edilmiştir. Yapılan risk değerlendirmesinde en yüksek risk teşkil eden eylemler; kesici/delici alet yaralanmaları, uzun süre ayakta kalma, iletişim sorunları, elektrik ve yangın olduğu gözlemlenmiştir. Literatürden elde edilen bulgularla değerlendirildiğinde elde edilen sonuçların benzerlik gösterdiği görülmektedir. Bu noktada gerekli olan düzenleyici önleyici düzenlemelere yer verilerek sektörün paydaşlarına çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the risk factors in hospitals, especially the historical development of occupational health and safety, are discussed in detail and information is given about the elimination or minimization of work accidents and occupational diseases in the sector. Matrix and Fine-Kinney risk assessment methods were used in the study. It is aimed to determine what kind of measures can be taken against these hazards and risks by determining the occupational health and safety hazards and risks such as infection, hazardous waste accidents, radiation, communication problems, electricity, noise, traffic, ergonomics, emergency escape and fire in the hospital operation. Existing and potential hazards and risks identified as a result of risk analysis with Matrix and Fine-Kinney methods were evaluated and compared with the remaining risks after Regulatory Preventive Actions (CAPA). It has been determined that the Fine-Kiney method, which examines the remaining risks after CAPA, reveals more detailed risk values compared to the Matrix method. Actions that pose the highest risk in the risk assessment; It has been observed that there are sharp/stab wounds, prolonged standing, communication problems, electricity and fire. When evaluated with the findings obtained from the literature, it is seen that the results obtained are similar. At this point, solution proposals were developed for the stakeholders of the sector by including the necessary regulatory and preventive regulations.