İsosporiozisli köpeklerde bağırsak hasarının belirlenmesinde bağırsak-yağ asidi bağlayıcı protein, trefoil faktör 3, bağırsak düz kas aktinive intestinal alkalen fosfataz'ın değerlendirilmesi
Evaluation of intestinal-fatty acid binding protein, trefoil factor 3, intestinal smooth muscle actin and intestinal alkaline phosphatase in determination of intestinal damage in dogs with isosporiosis
- Tez No: 707234
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, isosporiozisli köpeklerde bağırsak epitel hasarının varlığını belirlemede bağırsak hasar biyobelirteçlerinin önemini araştırmaktır. Bu araştırmanın materyalini, farklı ırk ve cinsiyette 2 ile 6 aylık yaş aralığında 30 adet isosporiozisli (deneme grubu) ve 10 adet sağlıklı (kontrol grubu) olmak üzere 40 köpek oluşturdu. Hastalığın teşhisi, isosporiozisden şüphe edilen köpeklerden alınan dışkı örneklerinin mikroskobik muayenesi ile isospora ookistlerinin görülmesi ile kondu. Tüm köpeklerden vena sefalika veya sefhana'dan antikoagulantlı ve antikoagulantsız kan örnekleri alındı. Antikoagulantlı kan örneklerinden kan sayımı yapıldı. Serum intestinal-yağ asidi bağlayıcı protein (İ-FABP), trefoil faktör 3 (TFF-3), intestinal alkalen fosfataz (İAP) ve gama-bağırsak düz kas aktin (ACTG2) düzeyleri enzime bağlı immunosorbent analiz (ELİSA) test kitleri ile ölçüldü. İsosporiozisli köpeklere trimetoprim-sulfadimidin kombinasyonu (50 mg/kg/gün) ve destekleyici tedavi 6 gün süreyle uygulandı. 30 izosporiozisli köpeğin 28'i iyileşirken, 2'si öldü. İsosporiozisli köpeklerde halsizlik, depresiflik, ateş, kusma, karın ağrısı, mukoid ve kanlı ishal belirlendi. İsosporiozisli köpeklerde serum İ-FABP, İAP, TFF-3 ve ACTG2 düzeylerinin sağlıklı köpeklere göre önemli oranda yüksek olduğu belirlendi. Ayrıca total lökosit sayı (WBC) ve granülosit (Gran) sayısında artış belirlenirken, eritrosit sayısı (RBC), hemotokrit (Hct) ve hemoglobin (Hgb) düzeylerinde azalma tespit edildi. Sonuç olarak, bu çalışmada İ-FABP, İAP, TFF-3 ve ACTG2 biyobelirteçleri, köpeklerde izosporiozise bağlı oluşan bağırsak epitel hasarını belirlemek için yararlı ve güvenilir biyobelirteçler olduğu ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
The objective of present study was to investigate the potential use of selected intestinal damage biomarkers to determine the presence of intestinal epithelial damage in dogs with isosporiosis. The materials of this study were 40 dogs (2-6 months old) of different breeds and genders, including 30 isosporiosis infected dogs (experimental group) and 10 healthy (control group) dogs The disease was diagnosed by microscopic examination of feces samples taken from suspected dogs with the appearance of isospora oocytes. Blood samples with and without anticoagulants were taken from all dogs through V. cephalica or V. Cephana. Complete blood cell count (CBC) was measured from blood samples with anticoagulant. Serum intestinal-fatty acid-binding protein (I-FABP), trefoil factor 3 (TFF-3), intestinal alkaline phosphatase (IAP), and gamma-enteric smooth muscle actin (ACTG2) levels were determined by enzyme-linked immunosorbent analysis (ELISA) test kits. At the end of the standard treatment protocol, 28 of 30 dogs with isosporiosis recovered while two dogs died. Fatigue, depression, fever, vomiting, abdominal pain, and mucoid and bloody diarrhea were detected in dogs with isosporiosis. Serum I-FABP, IAP, TFF-3, and ACTG2 levels were found to be significantly higher in dogs with isosporiosis compared to healthy dogs. Moreover, the total numbers of leukocytes (WBC) and granulocytes (Gran) increased while the levels of erythrocytes (RBC), hematocrit (Hct), and hemoglobin (Hgb) were decreased. In conclusion, this study showed a significant increase in serum I-FABP, IAP, TFF-3, and ACTG2 levels in dogs with isosporiosis. These biomarkers were found to be useful and reliable to determine the extent of intestinal epithelial damage caused by isosporiosis infection in dogs.