İstanbul Boğazı sedimentinde mikroplastik kirliliğinin incelenmesi
Examination fo microplastic pollution on sediment at İstanbul Strait
- Tez No: 707260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MÜLAYİM, DOÇ. DR. SERDA KECEL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İstanbul Boğazı yüzey sedimentindeki mikroplastik kirliliğini incelemeyi amaçladığımız bu çalışmada Ekim 2020 tarihinde, İstanbul Boğazı'nda 15 istasyondan yüzey sediment örnekleri alınmıştır. Bu örneklerin analizleri sonucunda elde edilen mikroplastikler şekil, boyut, renk ve polimer tiplerine göre incelenmiştir. Yüzey sedimentinde saptanan en düşük mikroplastik kirliliği miktarı (865,8 partikül/kg) Karaköy istasyonunda, en yüksek mikroplastik kirliliği miktarı (4195,8 partikül/kg) Anadolufeneri istasyonunda belirlenmiştir. Baskın partikül şeklinin fibril (%97) olduğu çalışmada, 0-1 mm boyutundaki partiküllerin oranı %51,80 olarak saptanmıştır. Bazı mikroplastik partiküllerin polimer yapısını belirlemek için Raman spektroskopisi kullanılmıştır. Belirlenen partiküller arasında baskın olan polimer tipi PPS olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study which it is aimed to examine the microplastic pollution in the surface sediment of the İstanbul Strait, surface sediment samples were taken from 15 different stations along the strait in October 2020. The microplastics particles obtained as a result of the analysis of these samples were classified and examined according to their shape, size, color and polymer types. While the lowest amount of microplastic pollution (865.8 particles/kg) detected at Karaköy station, the highest amount of microplastic pollution (4195.8 particles/kg) was determined at Anadolufeneri station. In this study, where the predominant particles shape was fiber (97%), the ratio of 0-1 mm particles were found to be 51.80%. Raman spectroscopy was used to determine the polymer structure of some microplastic particles. Among the particles identified, the dominant polymer type was PPS.