Türkçe divanlarda şehir
City in Turkish diwan
- Tez No: 707347
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ELİAÇIK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 310
Özet
“Türkçe Divanlarda Şehir”başlığını taşıyan bu doktora tezinde klâsik Türk edebiyatı şairlerinin eserlerinde yer alan şehirle ilgili beyitlerin ve metaforların edebi açıdan analizinin yapılması amaçlanmıştır. Toplumsal yapının oluşturduğu Osmanlı şehirlerinin ve medeniyetinin şiirlere nasıl kaynaklık ettiğinin ve şiirleri nasıl zenginleştirdiğinin irdelenmesi için tarihî yöntem kullanılmıştır. Yöntemin ilk aşamasında tümevarım metodu ile Türkçe divanlarda şehir kavramı ve adları taranarak fişlenmiştir. İkinci aşamada bu fişlemeler çalışmanın kapsamına göre sınıflandırılmıştır. Üçüncü aşamada ise tasnif edilen veriler yorumlanmıştır. Bu çalışmada Türkçe divanlar temel alınmış olup şehir kavramının yer aldığı şiirler veri olarak kullanılmıştır. Sonuç olarak Türkçe divanlarda şehir kavramının gerçek ve mecaz anlamıyla yer aldığı, bazı şehirleri şiirde anmanın gelenek hâline geldiği, şairlerin yaşadığı muhitten etkilendiği ve şairlerin dış gerçeklik olarak kullandığı yerleşim birimlerini tasvir ettikleri tespit edilmiştir. Şehirlerin meşhur unsurlarına beyitlerde yer verilerek çeşitli analojik ilişkilerin kurulduğu ve bu unsurların birer mazmun hâlini aldığı göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this doctoral dissertation entitled“City in Turkish Diwan”, it is aims to perform a analysis in terms of literary of the couplets and metaphors about cities in the works of classical Turkish literatüre poets in terms of literature. Historical method is used in this analysis to scrutinize how the poems had been originated and enriched by Ottoman cities and civilization formed by social structure. In the first stage of the method, the city concept and names were scanned and tagged in Turkish diwan by using induction method. As the second stage the tags are classified according to the scope of the study. And as the third stage, the classified data are interpreted. This study is based on Turkish diwan and poems with the concept of city are used as data. As result, it has determined that the concept of city is used literally and metaphorically in Turkish Diwan, mentioning some cities in poetry has become a tradition, poets were influenced by their neighborhood and depicted their settlements which is used as external reality. Various analogical relationships are established by including famous elements of cities in couplets and it is striking that these elements have become a imagery.