Wajdi Mouawad'da mitler: Le Soleil Ni La Mort Ne Euvent Se Regarder En Face adlı oyuna metinlerarası bir bakış
The myths in Wajdi Mouawad: An intertextual approach to the play Le Soleil Ni La Mort Ne Peuvent Se Regarder En Face
  1. Tez No: 707424
  2. Yazar: BİRİZ CAN ARSLANBOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmamızın amacı frankofon yazının önemli bir ayağını oluşturan Quebec göç yazının önde gelen isimlerinden Mouawad'ın Le Soleil ni la mort ne peuvent se regarder en face (Ne Güneş ne de ölüm karşı karşıya gelemez) adlı oyunundaki metinlerarası ilişkileri belirlemek ve üzerindeki biçim ve anlam dönüşümlerini göstermektir. Yazarın göç, kimlik, bellek izlekleriyle kurmuş olduğu anametin ve altmetin arasındaki ortakbirliktelik ve türev ilişkilerini belirlerken Gérard Genette'in metinlerarasılık yaklaşımından faydalandık. Buna ek olarak sırasıyla yapıttaki temel izleklerin doğrultusunda postkolonyal yazın eleştirisinden ve mitik figürlerin yoğun kullanılmasından dolayı da Pierre Brunel, Yves Chevrel ve Gilbert Durand'ın geliştirdiği mit eleştirisinden faydalandık. Sonuç olarak metinlerarası bir yaklaşımla ele aldığımız bu yapıtın, Aiskylos, Euripides ve Sophokles'in sırasıyla Thebai'ye Karşı Yediler, Fenikeli Kadınlar ve Kral Oidipus isimli tragedyalarıyla ve antik Yunan söylenleriyle ortakbirliktelik ilişkilerine sahip oldukları ve onlardan öykünerek yeniden yazıldığı, yapıtın aslında bir brikolaj olduğu ve dolayısıyla hem biçimi hem de konusu bakımından çağdaş dönem tragedyası olarak kabul edilebileceğini göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the intertextual relationships in the play Le Soleil ni la mort ne peuvent se regarder en face by Mouawad, one of the great names of Quebec's migratory literature, which is an important pillar of francophone writing and to show the transformations of form and meaning on it. We have benefited from Gérard Genette's approach to intertextuality by determining the relationships of common unity and derivation relations between the hypertext and the hypotext, which the author has established with the themes of migration, identity, and memory. In addition, we benefited from the postcolonial criticism concerning the main themes of the book, and the myth critic developed by Pierre Brunel, Yves Chevrel, and Gilbert Durand because of the intense use of mythical figures. As a result, this work, which we have discussed with an intertextual approach, has a common association with the tragedies of Aeschylus, Euripides and Sophocles named Seven Against Thebes, Phoenicians Women, and King Oedipus, respectively, and the ancient Greek myths, and it is said that the work is, in fact, a bricolage, and therefore, we have tried to show that it can be accepted as a contemporary tragedy in terms of both its form and its theme matter.