Glioblastoma üç boyutlu kültür modelinde proteazom inhibitörü carfilzomib'in temozolomid ile kombinasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of combination of proteasome inhibitor carfilzomib with temozolomide in A three-dimensional culture model of glioblastoma
  1. Tez No: 707423
  2. Yazar: ÜLKÜGÜL GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, ikinci jenerasyon proteazom inhibitörü Carfilzomib (CFZ) ile beyin tümörü glioblastomanın (GB) rutin tedavisinde kullanılan alkilleyici ajan olan Temozolomid (TMZ) kombinasyonunun, glioblastoma üç boyutlu kültür modelinde tümör hücreleri üzerine olan anti-tümör etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: GB hücreleri, kollajen ve hyaluronik asit modifiyeli bakteriyel selüloz yapı iskelesinin üzerine ekildi. Mikroskop altında incelemenin ardından hem CFZ hem de TMZ ilaçları için üç boyutlu kültürde IC50 dozları bulundu. Üç boyutlu kültür ortamındaki hücrelere yapılan ilaç uygulamaları sonrasında tümör hücrelerinin sitotoksisite oranları ve proteazom aktiviteleri test edildi. Ardından hücrelerde akım sitometrisi ile apoptoz tayini gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmamızın sonuçlarına göre, uygulanan kombinasyon tedavisinin bakteriyel selüloz ile oluşturulan yapı iskelesinde kültürlenen tümör hücre canlılıklarını önemli ölçüde baskıladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to investigate the anti-tumor effects of the Carfilzomib (CFZ) and Temozolomide (TMZ) combination on tumor cells in a three-dimensional culture model of glioblastoma (GB). Materials and Methods: GB cells were seeded on a collagen and hyaluronic acid modified bacterial cellulose scaffold. After microscopic examination, IC50 doses and times were found for both CFZ and TMZ drugs. The cytotoxicity rates and proteasome activities of tumor cells that cultured in three-dimensional culture model were tested after drug exposure. Then, apoptosis determination was performed in cells by flow cytometry. Results: According to the results of study, it was observed that the applied combination therapy significantly suppressed tumor cell viability cultured in the scaffold.