COVID-19 enfeksiyonunun sigara bırakma davranışı üzerine etkisinin incelenmesi
Research of the effect of COVID-19 infection on smoking cessation behaviour
  1. Tez No: 707427
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda, pandemi döneminde sigarayı bırakmak isteyen kişilerde, COVID-19 enfeksiyonun bu karar üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.07.2021-30.09.2021 tarihleri arasında, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği ile Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18 yaş ve üzeri, sigara kullanan kişiler dahil edildi. Çalışma hakkında bilgi verildikten sonra çalışmaya katılmayı kabul eden 206 kişiye sosyodemografik verilerle sigara kullanım durumları hakkında yapılandırılmış standart soruları içeren anket formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, Beck Depresyon Ölçeği ve STAI Durumluk Anksiyete Ölçeği yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Araştırma sırasında toplanan veriler, IBM-SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) programına aktarıldı ve bu program kullanılarak istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to evaluate the effect of COVID-19 infection on this decision in people who want to quit smoking during the pandemic period. Materials and Methods: The study included smokers aged 18 years and over who applied to Ankara Training and Research Hospital Smoking Cessation Polyclinic and Family Medicine Polyclinics between 01.07.2021 and 30.09.2021. After being informed about the study, a questionnaire containing structured standard questions about sociodemographic data and smoking status, Fagerstrom Nicotine Dependence Test, Beck Depression Inventory and STAI State Anxiety Inventory were administered to 206 people who agreed to participate in the study by face-to-face interview method. The data collected during the research were transferred to the IBM-SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) program and statistical analysis was performed using this program. A p value of