Sağlık çalışanlarının fiziksel aktivite seviyesi, depresyon düzeyi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi: Çankırı Devlet Hastanesi'nde bir çalışma
Examnation of the relationship between physical activity level, depression level and quality of life of healthcare professionals: A study in Çankiri State Hospital
  1. Tez No: 707426
  2. Yazar: SERPİL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU CAMCIOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Fiziksel aktivitenin (FA) bedensel, bilişsel ve ruhsal sağlık üzerine bilinen birçok faydası vardır. Egzersizin depresyon belirtilerinin azaltması ve yaşam kalitesini artırması gibi olumlu etkileri bilinmesine rağmen, dünya nüfusunun büyük bir kısmı fiziksel olarak aktif değildir. Mesleki tükenmişlik riski yüksek olan sağlık profesyonellerinin de egzersize yeterince katılım sağlamadıkları bilinmektedir ancak literatürde fiziksel aktivite seviyesi, depresyon düzeyi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle çalışmamızda sağlık profesyonellerinin fiziksel aktivite seviyeleri ile depresyon düzeyi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Prospektif kesitsel bir anket çalışması olan bu çalışma Çankırı Devlet Hastanesi'nde yürütüldü. Hastanede çalışan 128 sağlık profesyoneli (20-55 yıl, 78K/50E) gönüllülük esasına dayalı olarak çalışma grubuna dahil edildi. Kişilere ait demografik bilgiler kaydedildi. Fiziksel aktivite seviyesi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form, depresyon düzeyi Beck Depresyon Envanteri ve yaşam kalitesi Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Verilerin analizinde Spearman Korelasyon analizi kullanıldı. Fiziksel aktivite seviyesi ile depresyon düzeyi ve yaşam kalitesinin alt parametreleri arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki yoktu.
Özet (Çeviri)
Physical activity (PA) has many known benefits for physical, cognitive and mental health. Although the positive effects of exercise such as reducing the symptoms of depression and increasing the quality of life are known, a large part of the world's population is not physically active. It is known that health professionals with a high risk of occupational burnout do not participate sufficiently in exercise, but studies investigating the relationship between physical activity level, depression level and quality of life are limited in the literature. Therefore, in our study, it was aimed to examine the relationship between physical activity levels of health professionals, depression level and quality of life. This prospective cross-sectional survey study was conducted in Çankırı State Hospital. 128 health professionals (20-55 years, 78F/50E) working in the hospital were included in the study group on a voluntary basis. Demographic information of individuals was recorded. Physical activity levels were evaluated using International Physical Activity Questionnaire Short Form, depression status Beck Depression Inventory and quality of life World Health Organization Quality of Life Questionnaire. Spearman Correlation analysis was used in the analysis of the data. There was no statistically significant relationship between physical activity level and depression level and sub-parameters of quality of life.