Sosyal medyanın ağız ve diş sağlığı ürünlerinin satın alınımında tüketici davranışlarına etkisinin incelenmesi
The effect of oral and dental health products in social media on consumer behavior of patients applying to the faculty of dentistry
  1. Tez No: 707523
  2. Yazar: BÜŞRA YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BATU CAN YAMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Sosyal medya, web tabanlı bir yazılım olup kullanıcıların çevrimiçi durumda bir araya gelerek iletişim ve sosyal etkileşim içinde bulundukları web sitesidir. Gün geçtikçe artan kullanıcılarının sosyal medyada gördüğü reklamlara yönelik tüketici davranışlarına etkisini araştırılması önemli hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, sosyal medyanın ağız ve diş hijyen ürünlerine tüketici davranışının etki yönünü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ne başvuran hastalar üzerinden araştırmaktır. Materyal ve Metot: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran hastalarda sosyal medyanın ağız ve diş sağlığı ürünlerine etkisi araştırılmıştır. Katılımcılara anket formu dağıtılmıştır. Anket, sosyal medya kullanımı ve tüketicilerin sosyal medyada gördüğü ağız ve diş sağlığı hijyen ürünlerine tüketici davranışını etkilerini sorgulayan sorular içermektedir. Sorulara verilen cevapların cinsiyete ve yaşlara göre frekans dağılımlarının farklılıkları Ki Kare analizleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Social media is a web-based software and it is a platform where users come together to communicate and interaktif online. It has become important to investigate the effect of social media on consumer behavior. The aim of this study is to investigate the effect of social media on oral and dental hygiene products on consumer behavior through patients who applied to Eskişehir Osmangazi University. Material and Metod: The effect of social media on oral and dental health products was investigated in patients who applied to Eskişehir Osmangazi University Faculty of Dentistry. The participants were asked to answer the questions in the questionnaire form. The survey includes questions that examinate the effects of social media use and consumer behavior on oral and dental hygiene products. The differences in the frequency distributions of the answers given to the questions according to gender and age were evaluated by chi-square analysis.