Behçet hastalığının kardiyak ve vasküler tutulumunda klinik özelliklerin, laboratuvar sonuçlarının, tedavi yanıtlarının ve mortalitenin değerlendirilmesi
Clinical features, laboratory results, treatment responses and mortality evaluation in cardiac and vascular involvement of behçet's disease
  1. Tez No: 707540
  2. Yazar: NURÇİN ÖĞRETEN YADİGAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK ALİ SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmamızda Behçet hastalığı tanısı ile takip edilmekte olan hastaların klinik özelliklerinin incelenerek kardiyovasküler tutulum sıklığının, lokalizasyonunun, tutuluma etkili faktörlerin, verilmiş olan tedavi yanıtlarının değerlendirilmesi ve Behçet hastalığındaki kardiyovasküler tutulumun hastalığın genel mortalitesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde 2009-2019 yılları arasında takip edilmekte olan Behçet hastalarının bilgileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya International Study Group (ISG) kriterlerine göre Behçet hastalığı tanısı almış 18 yaş ve üzerinde olup kendilerinden tam kan sayımı ve biyokimya tetkiki gönderilmiş olan bilgilerine ulaşılabilen hastaların dahil edilmesi planlandı. Kardiyovasküler sistem (KVS) tutulumu olan ve olmayan gruplar arasında laboratuvar parametreleri kıyaslandı. KVS tutulumu olan Behçet hastalarının klinik özellikleri detaylı olarak incelendi. KVS tutulumlu hastalar takip sürecinde gelişen vasküler ataklar, anatomik tutulum bölgeleri, aktif atak anında laboratuvar parametreleri ve verilen tedaviler açısından değerlendirildi. Ayrıca KVS tutulumunun hastalık mortalitesine olan etkisi incelendi. Bulgular: Behçet hastalığı tanısı ile takipli 271 hastanın verileri analiz edildi. Çalışmaya dahil edilen 271 hasta içerisinde kardiyovasküler sistem (KVS) tutulumu olan hasta sayısı 61 (%22,5) olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to evaluate the clinical features of patients who are being followed up with the diagnosis of Behçet's disease, to evaluate the frequency of cardiovascular involvement, localization, factors affecting the involvement, treatment responses, and to investigate the effect of cardiovascular involvement in Behçet's disease on the overall mortality of the disease. Materials and Methods: The information of Behçet patients who were being followed up at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Farabi Hospital between 2009-2019 was analyzed retrospectively. It was planned to include patients aged 18 and over who were diagnosed with Behçet's disease according to the International Study Group (ISG) criteria, and who could have access to complete blood count and biochemistry tests. Laboratory parameters were compared between the groups with and without cardiovascular system (CVS) involvement. The clinical features of Behçet patients with CVS involvement were examined in detail. Patients with CVS involvement were evaluated in terms of vascular attacks, anatomical involvement sites, laboratory parameters and treatments during the active attack period. In addition, the effect of KVS involvement on disease mortality was examined. Results: The data of 271 patients who were followed up with the diagnosis of Behçet's disease were analyzed. Among 271 patients included in the study, the number of patients with CVD involvement was 61 (22.5%).