Robotik elektrokimyasal işleme tezgahı tasarımı ve otomasyonu
Design and automation of robotic electrochemical machining bench
- Tez No: 707539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DEMİRTAŞ, DOÇ. DR. ALİRIZA KALELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Medikal, otomobil, savunma, uçak ve uzay sanayisinde titanyum, inconel ve nikel bazlı süper alaşımlar gibi işlenmesi zor metaller kullanılmaktadır. Bu malzemelerin geleneksel imalat yöntemleri kullanılarak işlenmesi zordur. Yüksek işleme doğruluğu ve yüzey kalitesinde parça işleyebilmek için temassız işleme yöntemi elektrokimyasal işleme kullanılmaktadır. Elektrokimyasal işlemede; işlenen malzeme miktarının belirsizliği ve matematiksel modellemelerdeki problemler sebebiyle robotik elektrokimyasal işleme tezgahı imal edilmiştir. Robotik elektrokimyasal işleme tezgahı; voltaj, akım, debi, iş parçası ile takım konumları ve sıcaklık parametrelerini kontrol etmektedir. Takım ilerleme hızı, elektrolit debisi ve tur sayısı parametreleri kullanılarak 36 deney yapılmıştır. En yüksek malzeme işleme miktarına (60 mg); en yüksek debide (4.38 lt/dk) ve tur sayısında (11 tur)ulaşılmıştır. En yüksek takım ilerleme hızında (20 mm/s) ise en düşük malzeme işleme miktarına ulaşılmıştır. Takım ilerleme hızı arttıkça işleme süresi azalmıştır, bunun sonucunda işlenen malzeme miktarı azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Hard to cut materials such as titanium, inconel and nickel-based superalloys are used in the medical, automobile, defense, aircraft and aerospace industries. These materials are difficult to machine using traditional machining methods. In electrochemical machining; due to the uncertainty of the material removal rate and problems in mathematical modeling, a robotic electrochemical machining bench is manufactured. Robotic electrochemical machining bench is controlled parameters such as voltage, current, flow, workpiece and tool positions and temperature. 36 experiments are carried out using the parameters of feed rate, electrolyte flow rate and number of cycle. The highest amount of material removal rate (60 mg); the highest flow rate (4.38 lt/min) and the number of cycle (11 cycle) are reached. The highest feed rate (20 mm/sec), the lowest material removal rate amount is reached. As the feed rate increases, the machining time decreases, thus resulting in a decrease in the amount of material removal rate.