COVID-19 pandemi sürecinde medyanın gebelerde psikolojik sağlamlığa ve doğum stresine etkisi
The effect of the media on resilience and labor stress in pregnant women during COVID-19 pandemic
- Tez No: 707580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu araştırma COVİD-19 pandemi sürecinde medyanın gebelerde psikolojik sağlamlığa ve doğum stresine olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Şubat- Haziran 2021 tarihleri arasında Türkiye'de ki 36-39. haftalar arasında olan gebeler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada olasılıksız örnekleme yöntemlerinden olan kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak 240 gebe ile tamamlanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Doğum Öncesi Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzde, Kruskal Wallis testleri ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin %75.9' u gündemi takip etmektedir. Gebelerin %46.7'si pandemi haberlerini düzenli olarak takip ettiği belirlenmiştir. Pandemi haberlerini takip etme nedenleri arasında %18.3'ü“pandemideki gelişmeleri izlemek”yer almaktadır. Pandemi haberlerini takip etmeme nedenleri arasında ise %8.3'ü“psikolojimi olumsuz etkilediği için”olarak ilk sırada yer almaktadır. Gebelerin COVİD-19 sürecinde medyadaki pandemi haberleri dolayısıyla doğum korkusu/endişe yaşama durumu ile doğum öncesi stres puan ortalaması ve psikolojik sağlamlık puan ortalaması arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of the media on resilience and labor stress in pregnant women during COVİD-19 pandemic. Material and Method: The study was conducted with pregnant women between 36 to 39 weeks in Turkey between February and June 2021. The study was completed with 240 pregnant women using the snowball sampling method which is one of improbable sampling methods. The Personal Information Form, the Short Resilience Scale, and the Antenatal Perceived Stress Scale were used to collect the data. The percentage, Kruskal-Wallis tests and Person correlation analysis were used to assess the data. Results: It was determined that 75.9% of the pregnant women were following the agenda and 46.7% were following the pandemic news regularly. One of the reasons for following the pandemic news was to follow the developments in the pandemic (18.3%). Their psychology was affected negatively (8.3%) and this was placed on the top among the reasons of not following the pandemic news. It was determined that there was a significant correlation between the labor fear/anxiety of the pregnant women due to the pandemic news in the media during COVİD-19 and their antenatal stress mean score and resilience mean score.