General Muravyov Karskiy ve Hive Hanlığı - Muhammed Rahim Han dönemi
General Muravyov Karskiy and Khiva Khanate - Muhammed Rahim Khan period
- Tez No: 707581
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmamız Rus Çarlığının Türkistan bölgesini işgal sürecindeki tartışmalara ve gelişmelere odaklanmaktadır. Türkmenler ve Hive Hanlığı ile irtibat kurmak isteyen Rusya onları İran ile olası savaşta kendi saflarına çekmek istemektedir. Ruslar için girilmesi zor bir bölge olan Türkistan oraya gönderilen genç subay Muravyov ile aşılmaya çalışılmıştır. İlk bakışta dostane ilişkiler gibi görünen bu seyahatin altında Türkistan'ın işgali için bölge hakkında bilgi toplanması amaçlanmıştır. Rusya'nın 19. yüzyılın başlarında gönderdiği Muravyov kendisine yüklenen misyonu başarıyla tamamlamıştır. Türkistan hakkında topladığı bilgiler kitaplaşarak okuyucuya sunulmuştur. Bu çalışmamızda Muravyov'un hayatı ve askeri kariyerine ışık tutmaya çalıştığımız gibi onun peşinde bıraktığı seyahatnamesini merkeze alarak Türkistan Hanlıkları ve orada yaşayan halkların kültürel, siyasi ve ekonomik durumlarına da değindik.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the discussions and the developments of Turkistan during the invasion of Russian Empire. At the time Russia trying to take contact with Turkmens and Khiva khanate convincing them for declaring a possible war against Iran drawing them to their own side. Turkistan which was a difficult region for Russian Empire to enter, was tried to overcome with the young officer Muravyov who was sent there. Under this trip it was aimed to gather information about the region for the purpose of invasion of Turkistan which was at first glance seems like friendly relations. At the beginning 19th century Muravyov successfully completed his mission to which he was appointed. All the collected information about the region is presented to the reader in the form of book. In this study, we tried to shed light on Muravyov's life and his military career, and we also touched upon the cultural, political and economic conditions of the Turkestan Khanates and the peoples living there by focusing on the travel book he left behind.