Sanal gerçeklik ortamının VERMP testi kullanılarak vestibüler sistem üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of virtual realityenvironment on vestibular system using vemp test
  1. Tez No: 707620
  2. Yazar: DİLARA DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma sanal gerçeklik ortamında vestibüler sistemin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma Göztepe Medicalpark Üniversite Hastanesi'nde 18-60 yaş aralığında 32 sağlıklı bireyin gönüllü katılımı ile gerçekleştirildi. Gönüllü bireylere cVEMP testi uygulandı. cVEMP testi, SG ile dikey düzlemdeki ivmeli hareket öncesinde, esnasında ve sonrasında birer kez bilateral uygulandı. Çalışmanın sonucunda cVEMP yanıtları karşılaştırıldığında dalga amplitüdlerinde artış gözlendi (p0.05). Çalışmada, bireylere SG ortamı ile hissettirilen dikey hareket sayesinde, dikey hareketlere daha duyarlı olan sakkülden başlayıp, tüm görsel-vestibüler yolaklarda ilerleyen girdiler cVEMP amplitüdünde bir artışa yol açtığı görüldü. SG ile oluşturulan görsel uyaranının kesilmesinden sonra da amplitüdlerin, öncesine göre yüksek olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the vestibular system in a virtual reality environment. The study was performed at Göztepe Medicalpark University Hospital with the voluntary participation of 32 healthy individuals between the ages of 18-60. cVEMP test was applied to the volunteers. cVEMP test was performed bilaterally before, during and after the accelerated motion in the vertical plane with the VR. When cVEMP responses were compared at the end of the study, an increase in wave amplitudes was still observed (p0.05). In this study, the vertical movement felt by the individuals with the VR environment, starting from the saccule, which is more sensitive to vertical movements, and progressing through all visual-vestibular pathways, led to an increase in cVEMP amplitude.