Akut miyokard enfarktüsünde intravenöz streptokinaz uygulaması,uygulamada görülen elektriksel ve mekanik komplikasyonlar
Intravenous streptokinase administration in acute myocardial infarction, electrical and mechanical complications in application
- Tez No: 707678
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MECDİ ERGÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Hastanemiz Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde izlenen 52'si STK uygulanan, 82'si konvansiyonel yöntemlerle takip edilen toplam 134 olgu, elektriksel ve mekanik komplikasyonlar açısından değerlendirilmiştir. STK grubunda literatürle uyumlu olarak sinüzal bradikardi ve idiyoventriküler ritm sik bulunmuştur. Atrial fibrilasyonun STK grubunda azalmış sıklığı da literatürle uyuşmaktadır. Her iki grupta sik VEA'lar, VT, VF açısından, AV bloklar, dal blokları açısından fark gözlenmemiştir. Bu durum da literatür sonuçlarına göre beklenen sonuçlardı. Perikardit, kalp ve mitral yetmezliği açısından istatistiksel anlamlı farkın olmaması ise literatüre uymamıştır.
Özet (Çeviri)
The study compares the electrical and mechanical compli cations observed within the first 48 hours in a group of patients with acute myocardial infarction receiving intravenous streptokinase (52 patient) in the coronary. Intensive Unit of our hospital, with another group of patients under conventional therapy / 82 patient). The observations of sinus bradycardia, idioventricular rhythm, atrial fibrillation were statistically significiant compared to the control group. There was no statiscally significant difference between groups about other ventricular arrhythmias, atrioventricular and intiaventricular condition disturbances, pericarditis, pump failure, acute mitral regurgitation.