Sisplatin kullanan hastalarda yirmidört saatlik idrarda n-asetil β-d glukozamin değişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of n-acetyl β-d glucosamine exchange in twenty-four hours of urine in patients using cisplatin
- Tez No: 707815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH CANATAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Alkilleyici bir kemoteropotik ajan olan sisplatin özellikle testis, akciger, baş-boyun, over ve mesane kanseri gibi solid tümörlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Sisplatinin en önemli yan etkisi, serum üre ve kreatinin seviyelerinin artışı ile değerlendirilen nefrotoksisitedir. Lizizomal bir enzim olan N-Asetil B -D glukozamin (NAG)'ın sağlıklı bireylerin idrardaki miktarı çok düşüktür. Böbrek patolojilerinde NAG'ın idrardaki miktan artmaktadır. İdrarda NAG artışı, diyabetiklerde ve SLE' ye bağlı proteinürüsü olan hastalarda oldugu gibi renal toksisite potansiyeli olan sisplatin tedavisi alan hastalarda da gösterilmiştir. Biz bu çalışmada, kanserli hastalarda sisplatinin akut nefrotoksisitesini degerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışmaya 30 hasta alındı. Sisplatin tedavisinden hemen önce ve 24 saat sonra, toplanan 24 saatlik idrarlarda NAG değerlerinin değişimi değerlendirildi. Aynı zaman süreci içerisinde serum üre ve kreatinin seviyeleri de ölçüldü. Tedaviden sonra ortalama idrar NAG seviyeleri yükselmiş olarak bulundu (p=0,001). Tedavi öncesi ve sonrasında, serum üre ve kreatinin değerlerinde anlamlı bir fark saptanmadı (p=0,107 and p=0,229; respectively). Tedavi öncesi ve sonrası NAG, üre ve kreatinin seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon yoktu (p>0,005). Sonuç olarak, non invaziv bir test olan 24 saatlik idrarda NAG seviyelerinin ölçümü akut sisplatin nefrotoksisitesini değerlendirmek amacıyla kullanılabilir
Özet (Çeviri)
Cisplatin, an alkylating chemotherapeutic agent, is especially used in the treatment of solid tumors such as testicular, lung, head and neck, ovarian and bladder cancer. The most important side effect of cisplatin is nephrotoxicity as assessed by increased serum urea and creatinine levels. The amount of N-Acetyl B -D glucosamine (NAG), a lysosomal enzyme, in the urine of healthy individuals is very low. The amount of NAG in the urine increases in kidney pathologies. Increased NAG in the urine has been demonstrated in diabetics and patients with proteinuria due to SLE, as well as in patients receiving cisplatin therapy with the potential for renal toxicity. In this study, we aimed to evaluate the acute nephrotoxicity of cisplatin in cancer patients. 30 patients were included in this study. The change in NAG values in 24-hour urine collected immediately before and 24 hours after cisplatin treatment was evaluated. Serum urea and creatinine levels were also measured during the same time period. Mean urinary NAG levels were found to be elevated after treatment (p=0.001). There was no significant difference in serum urea and creatinine values before and after treatment (p=0.107 and p=0.229; respectively). There was no statistically significant correlation between NAG, urea and creatinine levels before and after treatment (p>0.005). In conclusion, measurement of NAG levels in 24-hour urine, which is a non-invasive test, can be used to evaluate acute cisplatin nephrotoxicity