Büyükçekmece Gülsüm Başarır Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı annelerin aşılar konusunda bilgi ve davranışları
  1. Tez No: 707834
  2. Yazar: REYHAN IŞIN
  3. Danışmanlar: UZMAN NESLİHAN ÖZKUL SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 0-24 aylık bebeği olan annelerin aşılar konusunda bilgi ve davranışlarının incelenmesidir. Materyal ve Metod: Bu araştırmaya Büyükçekmece Gülsüm Başarır Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı ve 0-24 aylık bebeği olan 18-46 yaş arasındaki 413 kadın dahil edilmiştir. 18 yaş altındaki anneler, bilişsel düzeyini etkileyecek bir psikiyatrik hastalığı olanlar, araştırma için onamı kabul etmeyenler, Türkçe bilmeyenler, bebeklerinde kronik nörolojik hastalığı veya immün yetmezliği olan anneler çalışmaya dahil edilmemiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formu 37 sorudan oluşmaktadır.Karşılıklı soru cevap şeklinde yapılmıştır. İki bölümden oluşan anketin birinci bölümünde annenin demografik özelliklerine ilişkin sorular, ikinci bölümünde ise aşılar hakkındaki bilgi düzeyini belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. Bulgular: Çalışmaya katılan annelerin yaşları 18-46 arasında olup ortalama yaş 28.53±5.57 idi. Çalışmamıza katılan annelerin %97.6'sı çocuğun yaşına uygun olarak aşılarını yaptırdığını ve %95.4'ü aşıların aile hekimliği merkezlerinde yapıldığını ifade etmiştir. Annelerin %67.1'i çocuğun son aşısının 2 yaşında, %7'si 1 yaşında, %7'si 1.5 yaşında, %6.3'ü 3 yaşında yapıldığını, %12.6'sı ise son aşının ne zaman yapıldığını bilmediğini belirtmiştir. Çalışmaya katılan annelerin %95.9'u çocuklara aşı yapılması gerektiğini, %2.2'si yapılmaması gerektiğini, %1.9'u ise bu konuyla ilgili bir bilgisinin olmadığını ayrıca %65.6'sı aşıların yan etkisinin olduğunu ifade etmiştir. Annelerin %90.6'sı çocukluk çağında yapılan aşıları güvenli bulduğunu, %96.6'sı aşılama ile çocukların hastalıklardan korunduğunu düşündüğü, %29.8'i medya ve internette aşılarla ilgili olumsuz bilgileri okuduğunu, %83.1'i aşıların çocuğun bağışlık sistemini zayıflatmayacağını belirtmiştir. Annelerden yalnızca %1.5'i dini nedenlerle aşı yaptırmadığı görülmüştür. Annelerden %97.6'sı sağlık çalışanlarının aşılarla ilgili tavsiyeleri dinlediği, %97.1'inin sağlık çalışanlarının aşılarla ilgili tavsiyelerine güvendikleri tespit edilmiştir. Annenin eğitim düzeyindeki artışa bağlı olarak çocuklara aşı yapılması gerektiğini belirtenlerin oranının da anlamlı şekilde arttığı görülmüştür. Yine yapılan analiz sonucunda anne eğitim düzeyindeki artış ile beraber aşıların yan etkisi olduğuna yönelik düşünceye sahip olanların, aşılarla ilgili olumsuz düşüncelerin, aşılama ile çocukların hastalıklardan korunduğunu düşünenlerin oranının anlamlı şekilde arttığı tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmadan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında annelerin aşılarla ilgili bilgi düzeylerinin genel itibariyle iyi olduğu, aşılara yönelik önyargılarının düşük olduğu, aşı yaptırma konusundaki bilgi kaynaklarının güvenilir olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the knowledge and behavior of mothers with babies aged 0-24 months about vaccines. Materials and Methods: 413 women between the ages of 18-46, who are registered in Büyükçekmece Gülsüm Başarır Family Health Center and have a 0-24 month old baby, were included in this study. Mothers under the age of 18, those with a psychiatric illness that could affect their cognitive level, those who refused to give consent for the study, those who did not speak Turkish, mothers with chronic neurological disease in their babies and immunodeficiency were not included in the study. Questionnaire method was used as a data collection tool in the study. The questionnaire form consists of 37 questions. In the first part of the questionnaire, which consists of two parts, there are questions about the demographic characteristics of the mother, while the second part includes questions to determine the level of knowledge about vaccines. Results: The age of the mothers, was between 18-46 and the mean age was 28.53 ± 5.57. 97.6% of the mothers stated that they had their vaccinations according to the age of the child. 95.4% of the mothers stated that the vaccines were administered in family medicine centers. While 67.1% of the mothers stated that the last vaccine of the child was made at 2 years old, 7% at 1 year old, 7% at 1.5 years old, 6.3% at 3 years old, 12.6% stated that they did not know when the last vaccine was given. 95.9% of the mothers participating in the study stated that children should be vaccinated, 2.2% should not, and 1.9% stated that they do not have any knowledge about this issue. 65.6% of the mothers who participated in the study stated that vaccines had side effects. 90.6% of the mothers who participated in the study stated that they found childhood vaccines safe, 96.6% thought that children were protected from diseases by vaccination, 29.8% read negative information about vaccines in the media and on the internet. It was observed that 83.1% of the mothers participating in the study stated that vaccines would not weaken the child's immune system. Again, it was observed that only 1.5% of the mothers who participated in the study did not get vaccinated for religious reasons. It was determined that 97.6% of the mothers listened to the recommendations of healthcare professionals regarding vaccines, and 97.1% of them relied on the recommendations of healthcare professionals about vaccines. It was observed that the rate of those who responded that the children should be vaccinated due to the increase in the education level of the mother increased significantly. As a result of the analysis, it was determined that the rate of those who thought that vaccines had side effects increased significantly, negative thoughts about vaccines increased significantly, and the rate of those who thought that children were protected from diseases by vaccination increased significantly. Conclusion: Considering the results obtained from the study, it can be said that the mothers' level of knowledge about vaccines is generally good, their prejudices towards vaccines are low, and their sources of information about vaccination are reliable.