Deneysel mide ülseri modelinde gastrik lezyonlara karşı tarantulacubensis alkolik ekstraktı'nın koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of protective effects of tarantula cubensis alcoholicextract against gastric lesions in experimental gastric ulcer model
  1. Tez No: 707865
  2. Yazar: AHMET KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK MERCAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tarantula cubensis örümceğinin alkolik ekstraktı (TCAE, Theranekron) Veteriner Hekimliği alanında homeopatik ilaç olarak ruhsatlandırılmış ve satışa sunulmuştur. Ürünün hedef türlerde septik ve toksik durumlar, yangısal deri ve tırnak hastalıkları (panarisyum, ayak çürüğü), ülserler ile proliferatif, irinli nekronik karakterli patolojik dokularda lezyonun türüne göre, antifilojistik, rejeneratif ve reperatif etkiyi teşvik ettiği ifade edilmektedir. Bu çalışmada indometazin ile oluşturulan deneysel mide ülseri modelinde gastrik lezyonlara karşı Tarantula cubensis alkolik ekstraktı'nın koruyucu etkisi araştırılmıştır. Sıçanlar kontrol grubu, ülser grubu (25mg/kg indometazin), İndometazin + Lansoprazol (25mg/kg indometazin + 30 mg/kg lansoprazol) alan ülser grubu (referans anti-ülser ilaç), İndometazin+TCAE (25mg/kg indometazin + TCAE 200 µg/kg) alan ülser grubu olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır (n=7). Çalışmada, TCAE'nın mide dokusunda ülser oranına, pH değerine, mide dokusunda GSH, CAT, SOD, GSH-Px, NO, MDA düzeylerine, DNA fragmantasyonu, midenin epitel dokusunda meydana gelecek hücresel hasara etkileri araştırılmıştır ve ülsere karşı korumada TCAE'nın etkileri lansoprazolun etkileri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alcoholic extract of the spider Tarantula cubensis (TCAE, Theranekron) is licensed and offered for sale as a homeopathic medicine in the veterinary field. It is stated that this drugs has an antiphlogistic and resolative effect in septic and toxic conditions, inflammatory skin and nail diseases (panarisium, foot rot), ulcers, pathological tissues with proliferative, pus-necronic character, depending on the type of lesion. In this study, the protective effect of Tarantula cubensis alcoholic extract against gastric lesions in an experimental gastric ulcer model induced with indomethacin was investigated. Rats were divided into 4 groups, including the control group, the ulcer group (25mg/kg indomethacin), Indomethacin + Lansoprazole (25mg/kg indomethacin + 30 mg/kg lansoprazole) ulcer group (reference anti-ulcer drug), Indomethacin + TCAE (25mg/kg indomethacin + 200 µg/kg TCAE) (n=7). In the study, the effects of TCAE on the ulcer rate, pH value, GSH, CAT, SOD, GSH-Px, NO, MDA levels in the stomach tissue, DNA fragmentation, cellular damage to the epithelial tissue of the stomach were investigated and the effects of TCAE on protection against ulcers compared with the effects of lansoprazole.