Böbrek naklinden sonra immün moleküllerin akut dönemdeki rolleri
The roles of immune molecules in acute phase after renal transplantation
  1. Tez No: 707864
  2. Yazar: ASLI ÖZKIZILCIK KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM PİRİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş-Amaç: Böbrek nakli, son dönem böbrek yetmezliği olan hastalar için hayat standardını yükselten bir tedavi seçeneğidir. Böbrek naklinden sonra immün baskılayıcı ilaçların kullanılmasına rağmen organ reddinin önüne geçilememiştir. Bu sebeple de organ reddinin erken öngörüsü hastanın tedavisine katkı sağlayabilir. Bu çalışmada, böbrek nakli olan hastaların periferal kan örneklerinde IL-2, IL-6, IL-10, IL-12a IL-17a, IL-18, IFN- γ, TNF-α, TGF-β ve Foxp3 moleküler panelinin gen ifade düzeyinin nakil öncesine göre nakil sonrası değişimlerinin ve bu değişimlerin hastaların klinik verileriyle ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Bu çalışma kapsamında toplamda 30 böbrek nakli olan hastanın nakil öncesi 0. gün, nakil sonrası 1. ve 3. aylardaki kan örneklerinde (toplam 90 örnek) bu protienlerin gen ifade düzeyleri Real-time polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bunun için hasta kanlarından sırasıyla RNA izolasyonu ve cDNA sentezi ilgili ticari kitleri kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar ilgili bilgisayar programında analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Version 25 bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction-Purpose: Renal trasnplantation is a treatment option which increases the life standard of the patients with end stage renal failure. Despite the use of immunosuppressive drugs after kidney transplantation, organ rejection could not be prevented. Therefore, early prediction of organ rejection may contribute to patient treatment. In this study, gene expression of molecular panel of IL-2, IL-6, IL-10, IL-12a, IL-17a, IL-18, IFN-γ, TNF-α, TGF-β and Foxp3 in peripheral blood samples of kidney transplant patients was determined. The aim of this study was to determine the post-transplantation changes compared to the pre-transplantation level and the relationship of these changes with the clinical data of the patients. Material and Methods: Within the scope of this study, molecular analyzes of blood samples (total 90 samples) of 30 kidney transplant recipients (total of 90 samples) on the 0th day before the transplant, and at the 1st and 3rd months after the transplant were performed using the Real-time polymerase chain reaction method. For this, RNA isolation and cDNA synthesis from patient blood, respectively, were performed using the relevant commercial kits. The results were analyzed in a computer program. Statistical analyzes were performed using IBM SPSS Version 25 software program.