Irak'ın batısındaki silis kumu yataklarının jeokimyasal- mineralojikincelenmesi ve endüstriyel hammadde olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Geochemical-mineralogical investigation and research on their usability as industrial raw materials of silica sand deposits in the west of Iraq
- Tez No: 707873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL BAŞIBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Irak Batı Çölündeki en yaĢlı yüzeylenen kayaçlar Permiyen devrinde Ga'ara formasyonuna aittir ve en genç kayalar, Pliyosen-Pleistosen devrindeki Zara formasyonuna aittir. Ġncelem alanı ve yakın çevresinde 24 formasyon yer almaktadır. Silis kumlarını içeren formasyon Rutba formasyonudur. ÇalıĢma kapsamında Rutba formasyonundan 5 adet silis kumu örneği temin edilmiĢtir. Temin edilen silis kumu örneklerinin kimyasal, fiziksel ve mineralojik özellikleri belirlenmiĢtir.Petrografik çalıĢma sonucunda, kuvars mineralinin tüm numunelerin ana bileĢenini temsil ettiğini, ortalama %93,78 ile %92,7 ila %94,5 arasında değiĢtiğini, incelenen numunelerin az miktarda feldspat ve kaya parçası içerdiğini göstermektedir. Kuvars tanelerinin ortalama tane boyutu 0,0625 mm ila 0,2 mm (çok ince kum ila orta kum) arasında değiĢmektedir. Elde edilen veriler sonucunda bölgedeki silis kumunun olduğu Ģekliyle ya da çeĢitli cevher hazırlama ve zenginleĢtirme yöntemleri ile saflık değerlerinin arttırılması sonucundakalıp kumu, hidrolik kırma kumu, filtre kumu, kimya endüstrisinde cam, silisyum karbür ve çözünür silikatlar gibi birçok sektörde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The oldest outcropping rocks in the Iraqi Western Desert belong to the Permian period Ga'ara formation and the youngest rocks belong to the Pliocene-Pleistocene Zara formation. There are 24 formations in the study area and its immediate surroundings. The formation containing silica sands is the Rutba formation. Within the scope of the study, 5 silica sand samples were obtained from the Rutba formation. The chemical, physical and mineralogical properties of the supplied silica sand samples were determined. The petrographic study shows that the quartz mineral represents the main component of all samples, varies between 93.78% and 92.7% and 94.5% on average, and that the examined samples contain small amounts of feldspar and rock fragments. The average grain size of quartz grains ranges from 0.0625 mm to 0.2 mm (very fine sand to medium sand). As a result of the data obtained, silica sand in the region can be used in many sectors such as molding sand, hydraulic breaking sand, filter sand, glass in the chemical industry, silicon carbide and soluble silicates as a result of increasing the purity values by various ore preparation and enrichment methods.