Randomize kontrollü çalışma: Epilepsili çocukların ebeveynlerine yönelik geliştirilen mobil uygulamanın etkinliğinin değerlendirilmesi
A randomized controlled study: Ealuating the efficacy of A mobile application developed for the parents of children with epilepsy
  1. Tez No: 707874
  2. Yazar: DİLEK ŞAYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç ve Kapsam: Çocukta epilepsi tanısının olması aileler için kaygı verici bir durumdur. Ailelerin epilepsi hakkında yeterli bilgiye sahip olması hastalığın daha iyi yönetilebilmesini sağlayacaktır. Araştırma, epilepsi tanılı çocuğu olan ebeveynlere yönelik Mobil Epilepsi Eğitim Paketinin geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, bir hastanenin Çocuk Nöroloji Polikliniği'nde, 3-6 yaş arası epilepsi tanılı çocuğu olan anneler ile 14 Temmuz - 10 Aralık 2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Mobil Epilepsi Eğitim Paketi araştırmacılar tarafından geliştirilmiştir. Mobil Epilepsi Eğitim Paketi içeriğinin değerlendirmesi için DISCERN ölçüm aracı kullanılmıştır. Eğitim paketinin etkinliğinin değerlendirilmesi 30 kontrol ve 30 müdahale olmak üzere toplam 60 anne ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla;“Aile Tanıtım Formu”,“Ebeveyne Yönelik Epilepsi Bilgi Ölçeği”ve“Nöbetlere Yönelik Ebeveyn Kaygıları Ölçeği”kullanılmıştır. Müdahale grubunda yer alan ebeveynler 1 ay boyunca araştırmacılar tarafından geliştirilen Mobil Epilepsi Eğitim Paketini kullanmıştır. Ölçekler Mobil Epilepsi Eğitim programı başlamadan hemen önce ve bittikten 3 hafta sonra her iki gruba da uygulanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 21.0 paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim and Scope: A diagnosis of epilepsy in a child is a great source of anxiety for the child's parents. Ensuring that parents have a sufficient knowledge of epilepsy will help them to better manage the disease. This study was conducted for the purposes of developing a Mobile Epilepsy Education Package for parents having children with epilepsy, and of evaluating the efficacy of such a program. Method: The study was conducted in the Pediatric Neurology Outpatient Clinic of a hospital with mothers having children with epilepsy, ages 3-6, over the period July 14 - December 10, 2020. The Mobile Epilepsy Education Package was developed by the authors. The DISCERN measuring tool was used to evaluate the content of the Mobile Epilepsy Education Package. The evaluation of the package was made with a total of 60 mothers - 30 in the intervention group and 30 controls. A“Family Description Form,”the“Epilepsy Knowledge Scale for Parents”and the“Parental Anxiety over Seizures Scale”were used in the data collection. The parents in the intervention group used the Mobile Epilepsy Education Package that the authors had developed for a period of 1 month. The scales were administered to both groups immediately prior to the start of the Mobile Epilepsy Education Package and then 3 weeks after it ended. Data were analyzed with the IBM SPSS Statistics 21.0 package program.