Amineptinin uyku üzerine etkilerinin majör depresyon hastalarında incelenmesi
- Tez No: 70795
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Depresyon yüksek prevalans oranı, intihar ve kronikleşme gibi sonuçları nedeniyle her zaman psikiyatrik araştırmaların ilgi odağı olmuştur. Uyku bozuklukları depressif hastaların temel yakınmalarından birisidir ve antidepressan ilaçlar uyku yapısı üzerinde çeşitli etkiler göstermektedir. Bu çalışmanın amacı majör depressif hastaların uyku parametreleri üzerinde, selektif dopaminerjik bir antidepressan olan Amineptinin etkilerinin ve değerlendirilmesidir. 12 depressif denek GATA Psikiyatri Kliniği uyku ve psikofizyoloji laboratu varında incelenmiştir, iki gece plasebo ve Amineptin tedavisinin 1.,5.,7.,9.,14.,21.,28. ve 42.gecelerinde polisomnografik ölçümler yapılmıştır. Uyku parametreleri EEG, EOG ve EMG kayıtları kullanılarak ölçülmüştür. Amineptinin uyku latensi üzerine ve REM uykusu üzerine etkileri ilk geceden itibaren başlamış ve tedavi boyunca devam etmiştir. Amineptinin en önemli etkilerinin uyku latensi, uyku etkinlik indeksi, toplam uyku süresi ve REM uykusu üzerine olduğu sonucuna varılmıştır. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY Depression has always been the center of interest in psychiatric research, because of its high prevalance rates and serious outcomes. Sleep disturbances are one of the major complaints of depressive patients. Antidepressant drugs have several effects on sleep architecture. The aim of this study is to evaluate the effects of amineptine which is a selective dopaminergic antidepressant, on sleep parameters the patiets with major depression. Twelve depressed subjects were studied in sleep and psychophysiologycal research laboratory of Psychiatry Clinic, GATA. The polisomnographic measures were recorded on 2 nights with placebo and on the 1st,5th.,9th.,14th.,21st.,28th.,42nd nights of amineptine treatment. Sleep parameters were measured by using EEG, EOG and EMG records. Effects of amineptine on sleep latency and REM sleep started at the first night, continued through the treatment. The most significant effects of amineptine were found to be on sleep latency, sleep efficiency index, total sleep time and REM sleep. 74