Türk aile yapısında tartışma ve duygusal gereksinimlerin araştırılması
Investigation of argument and unsatisfield emotional needs in Turkish family structure
- Tez No: 70794
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Evlilikte yaşanan çatışmaların nedenlerinin kadın ve erkeğin psikoseksüel dönemlerle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu araştırmada, Ankara'da yaşayan 497 aile çalışmaya almmıştır.ı Hazırlanan anket soruları ile evlilik yılları, sürekli tartışma ve giderilmemiş duygusal gereksinim alanları araştırılmıştır. Birtchnell Eş Değerlendirme ölçeği kullanılarak bağımlılık, güvenilebilirlik, kontrolcülük ve kopukluk boyutları kadın ve erkek için ele alınmıştır. İlk analizlerde anket sorularının frekans dağılımı ve ki-kare analizleri yer almaktadır. İkinci analizlerde Tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni testi, Paired T- test, Korelasyon analizi, Anova Tek Faktör testi yer almaktadır. Bütün bu analizler kadın ve erkek formları ayrı ayrı olmak üzere yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarda: Erkekler, kadınlardan daha çok bağımlıdır. Kadınların kontrolcülükleri bir anne gibi erkeklerden daha fazladır. Eşlerin bağımlılık, kontrolcülük ve kopuklukları arttıkça güvenilebilirlikleri azalmaktadır. Bağımlılık, kontrolcülük ve kopukluk birbirlerini artıran faktörler olarak bulunmuştur. Kadın ve erkek arasında algılamada bazı farklılıklar saptanmıştır. Evlilik ilişkisinde bir miktar tartışmanın olması uyumu artırmaktadır. Eşlerin farklı gelişim dönemlerinde olması nedeniyle çatışmalar ortaya çıkmaktadır. Paradoks bir psikolojik yapılanma gösteren insanın psikoseksüel gelişim dönemlerine ait çatışmaların transferans düzeyinde evlilik ilişkisinde yaşandığı sonucuna varılmıştır. Bu sonucun da örneklem grubundaki evlilik ilişkisinde transferans ilişkisinin yaşanmasına neden olduğunu düşündürmüştür. Bu durum çiftlerin bireysel gelişmelerini, dolayısıyla da aile kurumunun ilişkisini ve gelişmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Erkek ve kadın kendi narsistik gereksinimlerini evliliklerinde gidermeye çalıştıkları gözlenmektedir. Bu durum eşler arasında bir çatışma nedeni olmaktadır. 143
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Argument and Unsatisfied Emotional Needs in Turkish Family Structure In this study, the relationship between marital conflicts and psychosexual development line were investigated. 497 families have been living in Ankara were included. Marriage year, frequent arguments, unsatisfied emotional needs were included in questionnaire form. Birtchnell's Marital Partner Evaluation Scale was used for exploring dependency, detachment, directiveness and dependability line for each female and male. Frequency and Pearson Chi-square analyzes were applied as first group analysis for questionnaire form. Secondly, One Way Analysis Of Variance, Bonferroni, Correlation Coefficients, T-Tests For Paired Samples And Anova were used. All these analyses were used for each female and male. Findings indicate that males are more dependent than females. Women like a mother, were more directive than men. An increase in dependency, detachment and directiveness leads to a decrease in dependability of spouses. Dependency, detachment and directiveness were found to be factors which increase one an other. There were some differences between female and male into their perceptions. Some conflicts between spouses increases marital harmony. Conflicts arise when male and females are in different psychosexual developmental stages. In the paradoxical psychological structure of humans, it was concluded that conflicts of psychosexual development stages were reexperienced in marital relationship on a transference level. This results implies that transference relationship in our sample. This situation negatively effects development on an individual basis as well as the marital relationship. It is observed that both females and males try to satisfy their narcissistic needs trough their marital relationship. This situation is a cause for conflict between 1 spouses 144