Hastane anksiyete ve depresyon ölçeğinin (HDA) güvenilirlik ve geçerliliği
The Validity and reliability study of the hospital anxiety and depression scale in n-medical students and in cancer in-patients
- Tez No: 70799
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KIRPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
53 ÖZET GİRİŞ Hastanelerin psikiyatri dışı kliniklerinde psikiyatrik bozukluk insidensi oldukça yüksektir. Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), genel medikal kliniklere başvuran hastalarda anksiyete ve depresyonu taramada güvenilir bir araçtır. Bu ölçek 14 itemli olup. Anksiyete ve depresyon alt ölçekleri olmak üzere iki alt ölçekten oluşmuştur. AMAÇ Zigmond ve Snaith tarafından geliştirilmiş olan Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenirlilik çalışmalarını yapmak amaçlanmıştır. YÖNTEM Çeviri işlemlerinden sonra ölçek, önce 100 kişilik bir Tıp öğrencisi üzerinde, sonra 112 kanserli hastada uygulanarak geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapıldı. HAD'm birlikte geçerliliği için Beck Depresyon Envanteri ile Beck Anksiyete Ölçeği kullanıldı. BULGULAR HAD ölçeğinin içtutarlılığı 0.91, anksiyete alt ölçeğinin cronbach alfa katsayısı 0.86, depresyon alt ölçeğinin cronbach alfa katsayısı 0.87 idi.. Anksiyete kemlerinin korelasyonları 0.30 ile 0.88.arasında, depresyon kemlerinin korelasyonları ise 0.39.ile 0.91 arasında değişmekteydi. Anksiyete alt ölçeğinin Beck Anksiyete ölçeği ile korelasyon katsayısı r = 0.80, depresyon alt ölçeğinin ise Beck Depresyon Envanteri ile korelasyonu, r = 0.87. idi. Faktör analizi işlemleri sonucunda özdeğeri l'in üzerinde 3 faktör ortaya çıktı. Depresyon, anksiyete ve anksiyo-depresif semptomlar farklı faktörlerde gruplandı. SONUÇ Sonuç olarak, HAD ölçeği psikiyatri dışı ortamlarda ve normal kişilerde tarama için kullanılabilinecek geçerli bir ölçektir.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY The validity and reliability study of the Hospital Anxiety and Depression Scale in n-medical students and in cancer in-patients. BACKROUND The prevalance of psychiatric disorder in non-psychiatric hospital clinics is certainly high. The Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD) has been shown to be a reliable instrument for screening for clinically significant anxiety and depression in patients attending a general medical clinic. This scale is a 14-item self-rating scale which presents two subscales, one for depression, one for anxiety. OBJECTIVE The validity and the reliability of Turkish version of the Hospital Anxiety and Depression Scale developed by Zigmond and Snaith has been studied. METHOD After translation studies of the scale, one-hundred students of medical school have been included in the study. HAD scale applied on medical student for evaluation of the validity and reliability. 112 with cancer patients were used in the study to test the validity and reliability. The validation process included convergent validity between HAD and Beck Depression Inventory and the Beck Anxiety Scale. RESULTS Internal consistency of HAD scale was r = 0.91. Cronbach alfa for the anxiety subscale was r = 0.86 Cronbach alfa for the depression subscale was r = 0.87.52 For the anxiety items the correlations ranged from 0.30 to 0.88 and the significance of all these was p < 0.001. The analysis of the depression scale items had correlations ranging from..0.39.to.0.91. Testing the convergent validity of anxiety subscale with Beck Anxiety Inventory, correlation coefficient was 0.80 and of depression subscale with Beck Depression Inventory, it was. 0.87. Factor analysis has resulted in three factors with eigenvalues above 1. Depression, anxiety and anxiodepressive symptoms have been found to group in different factors. CONCLUSIONS The HAD scale is valid fur use a screening instrument in non-psychiatric units and healthy persons.