Obsesif kompulsif bozuklukta tek foton emisyon komputerize tomografi (single photon emission computed tomography=SPECT) bulguları ve semptomlarla ilişkisi
  1. Tez No: 70800
  2. Yazar: İRFAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇAYKÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
40 ÖZET Bu çalışma Ocak 1997 - Haziran 1997 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri polikliniğinde yürütülmüştür. Çalışmanın amacı, OKB'lu hastaların bölgesel beyin kan akımlarını SPECT ile belirlemek ve beyin kan akımları ile klinik ölçümler arasındaki ilişkileri tespit etmekti. Çalışmaya 23 OKB'lu hasta ve 7 kişilik bir kontrol grubu alındı. OKB'lu hastalar ve kontrol grubu arasında bölgesel beyin kan akımları açısından istatistiksel olarak anlamlı farkılık gösteren tek bölge sağ bazal gangliyonlar bölgesi idi. Hastaların sağ bazal gangliyonlar bölgesindeki bölgesel beyin kan akımı ile depresif semptomların şiddeti ve OKB'un şiddeti arasında anlamlı pozitif ilişkiler vardı. Ancak gerek durumluluk gerekse süreklilik anksiyete skorlanyla anlamlı ilişkiler bulunamadı. Sonuçlar, başka çalışmalarda da tespit edilen bazal gangliyonlar düzeyindeki değişmiş perfüzyon oranlarını desteklemekle birlikte, orbitofrontal ve sol bazal gangliyonlar bölgelerinde anlamlı kanlanma dağişiklikleri tespit edilememiştir. Çalışmamızda literatürün aksine anksiyete düzeyleri ve bölgesel beyin kan akımları arasında anlamlı bir pozitif ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY This study is carried out at Atatürk University, School of Medicine, Psychiatry Policlinic between January, 1997 and June, 1997. The aim of the study is to determine the regional cerebral blood flow (rCBF) of obsessive compulsive patients with SPECT and the association between clinical measures and rCBF. Twenty - three patients with obsessive compulsive disorder (OCD) and seven normal controls were included to the study. Region, that showed significant difference between patients with OCD and controls was right basal ganglia. There were positive relationship between the right basal ganglia blood flow of the patients and the severity of depressive symptoms or the severity of OCD. But, there were not significant relationship between the right basal ganglia blood flow of the patients and state - trait anxiety scores. Although our results support other studies in finding the altered rates of basal ganglia perfusion, we did not find altered left basal ganglia and orbitofrontal region blood flow. We also did not find significant association between rCBF in right basal ganglia and the levels of anxiety in contrast with literature.