Deneysel akut hemorajik gastrit modelinde Ankaferd ve omeprazol'ün etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of Ankaferd blood stopper and omeprazole in experimental acute hemorrhagic gastritis model
- Tez No: 707991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN KÖKLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Hematoloji, Gastroenterology, Hematology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Batgi H. Deneysel Akut Hemorajik Gastrit Modelinde Ankaferd Blood Stopper ve Omeprazolün Etkinliğinin Karşılaştırılması. Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara, 2011. Amaç: Ankaferd Blood Stopper, hemostatik bir ajan olarak geleneksel Türk hekimliğinde tarihsel olarak kullanılan bir bitkisel karışımdır. Thymus vulgaris, Glycyrrhiza glabra, Vitis vinifera, Alpinia officinarum ve Urtica dioica bitkilerinin standart karışımından oluşur. Ankaferd Blood Stopper, geleneksel antihemorajik tedavilere dirençli çeşitli benign ve malign lezyonlarla ilişkili gastrointestinal kanamaların kontrolü ve dış kanamaların kontrolünü sağlayacak tedavi potansiyeline sahiptir. Bildiğimiz kadarıyla, bugüne kadar deneysel hemorajik gastrit modelinde Ankaferd Blood Stopper'ın etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendiren randomize bir çalışma tasarlanmamıştır. Bu çalışmada ki amacımız indometazin il oluşturulan akut hemorajik gastrit modelinde Ankaferd Blood Stopper'ın güvenilirliğini ve etkinliğini değerlendirmek ve Omeprazol ile karşılaştırmaktır. Materyal-metod: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deney Hayvanları Laboratuvarında, etik kurul onayı alnarak 30 adet Wistar albina erkek rat alındı. Akut hemorajik gastrit modeli indometazin ile boluşturuldu. Ratlar İndometazin grubu (Grup A), indometazin ile akut hemorajik gastrit modeli oluşturulmadan 1 saat önce Ankaferd Blood Stopper (Grup B) ve Omeprazol (Grup D) verilen gruplar, İndometazin ile akut hemorajik gastrit modeli oluşturulduktan 30 dakika sonra Ankaferd Blood Stoper ( Grup C) ) ve Omeprazol (Grup E) verilen gruplar olmak üzere 5 gruba ayrılarak randomize edildi. İndometazin ile model oluşturulduktan 6 saat sonra ötenazi uygulanarak midenin tamamı çıkarıldı. Makroskopik ve mikroskobik skorlamaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Batgi H. Comparison of the effectiveness of Ankaferd Blood Stopper and omeprazole in experimental acute hemorrhagic gastritis model. Ministry of Health Ankara Training and Research Hospital, Internal Medicine Thesis, Ankara 2011 Objective Ankaferd Blood Stopper is an herbal extract which has been used historically as a haemostatic agent in traditional Turkish medicine. It comprises of standardized mixture of herbs Thymus vulgaris, Glycyrrhiza glabra, Vitis vinifera, Alpinia officinarum and Urtica dioica. It has a therapeutic potential to be used for the management of external hemorrhage and controlling gastrointestinal bleeding associated with various benign and malign lesions refractory to conventional antihemorrhagic treatments. To our knowledge, to date there is no experimental or randomized study that has designed to evaluate the effectiveness and reliability of Ankaferd Blood Stopper for hemorrhagic gastritis. This study was aimed to evaluate the reliability and effectiveness of Ankaferd Bloood Stopper in indomethacin induced acute hemorrhagic gastritis model and to compare it with omeprazole. Materials and Methods The study was approved by the Institutional Animal Use and Care Committee of Ankara Education and Research Hospital. Thirty Wistar Albina male rats were included in the study Acute hemorrhagic gastritis model was conducted with indomethacin. Rats were randomize into 5 groups as follows: indomethacin Group (Group A), Ankaferd Blood Stopper Group (Group B) and omeprazole Group (Group D), Ankaferd Blood Stopper was administered one hour before acute hemorrhagic gastritis model (Group C) and omeprazole was administered half-hour after acute hemorrhagic gastritis model (Group E). All animals were euthanized 6 hours later after model was created with indomethacin and stomach was removed entirely. Macroscopic and microscopic scorings were both evaluated.