İki zamanlı bir havacılık motorunun had analizi
Had analysis of a two-stroke aviation engine
  1. Tez No: 708120
  2. Yazar: YUSUF DELİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN COŞKUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜSAME DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Ansys Forte yazılımı kullanılarak iki zamanlı bir havacılık motorunun HAD analizi gerçekleştirilmiştir. Uygulan HAD analizi silindir içerisinde türbülanslı akışlar, ısı transferleri, yanma sonucu meydana gelen kimyasal olaylar ve analiz sonucunda motordan elde elden güç, emisyon gibi parametrelerin elde edilmesinde çözümler sunmaktadır. Bu kapsamda analizi gerçekleştirilecek model için sınır koşullar, kullanılacak çözüm denklemleri, fiziksel ve kimyasal süreçler modellenmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarının değerlendirme ve yorumlanması yapılmıştır. Ardından motordan elde edilen analiz sonuçları ve deneysel veriler karşılaştırılarak validasyon çalışması yapılmıştır. Uygulanan HAD modelinde elde edilen sonuçlar motor geliştirme sürecinde maliyet ve zaman kazandıran önemli bir uygulamadır. Ayrıca deneysel veriler ile analiz sonuçlarının karşılaştırılması ile yapılan doğrulamalar çalışmalara büyük bir fayda sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a CFD analysis of a two-stroke aviation engine is performed using Ansys Forte software. The applied CFD analysis offers solutions in obtaining parameters such as turbulent flows in the cylinder, heat transfers, and chemical events occurring as a result of combustion, and power and emissions from the engine as a result of the analysis. In this context, boundary conditions, solving equations to be used, physical and chemical processes are modelled for the model to be analysed. Evaluation and interpretation of the results of the analysis are made. Then, the validation study is carried out by comparing the analysis results obtained from the engine and the experimental data. The results obtained in the applied CFD model are an important application that saves cost and time in the engine development process. In addition, the verifications made by comparing the experimental data with the analysis results provide a great benefit to the studies.