Türk dış politikasında düşünce kuruluşları: Kurumsallaşma ve stratejik düşünce (1961-1989)
The think tanks in Turkish foreign policy: Institutionalization and strategic thinking (1961-1989)
  1. Tez No: 708175
  2. Yazar: KENAN ARPACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SARISIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Çalışma üç ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde öncelikle dünyada düşünce kuruluşlarının tarihçesi sunulmuş ve kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Düşünce kuruluşlarının tanım problemi tartışmaya açılmış ve kavrama yönelik farklı yaklaşımlar incelenmiştir. İlk bölümde ayrıca Türkiye'de düşünce kuruluşu fikrinin oluşumu ve kurumsallaşma, Türkiye'de kurulan düşünce kuruluşlarının statüleri, Türkiye'de düşünce kuruluşlarının bağımsızlığı ve finansmanı sorunu ile son olarak 1961-1989 arası dış politik gelişmeler ele alınmıştır. İkinci bölümde kuruluş tarihleri sırasıyla statüsüne göre düşünce kuruluşları 1961-1989 dönemi dış politikası bağlamında ele alınmıştır. Bu çerçevede Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti, İKT, ESAM, DPE, SİSAV ve OBİV, Türkiye'nin ilk düşünce kuruluşu modelleri olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise; 1961-1989 yılları arasında Türkiye'de düşünce kuruluşlarının çalışma alanlarının dış politika ile etkileşimi, hedef kitle ve sınırlılıkları tartışmaya açılmıştır. Türkiye'de dış politika alanında çalışan düşünce kuruluşlarının sınıflandırılmasının yapıldığı son bölümde ayrıca Türkiye'de 1961'den günümüze dış politika bağlamında düşünce kuruluşlarının çeşitlenmesi ve farklı alan çalışmaları ele alınmıştır. Son olarak ise; Türk düşünce kuruluşlarının dünyadaki genel görünümü analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of three main chapters. Firstly, the history of think tanks in the world was presented and the conceptual framework established. After the discussion on the definition problem of the think tanks, approaches related to concept were examined. In the first part of the study institutionalization of the think tanks, the status of established organizations, problem of independence and financing of the Turkish think tanks were discussed. Lastly, in the first part, foreign policy developments between the years 1961-1989 presented. In the second chapter of the study, status of the think tanks in Turkey were examined according to order of establisment dates wihin the scope of the period from 1961 to 1989 in the context of foreign policy. Economic and Social Studies Conference Board, IKT, ESAM, DPE, SISAV and OBIV were institutions studied on as Turkey's first think tank models. In the third chapter of the study, firstly interaction of the think tanks with foreign policy over the term 1961-1989 and target groups, the limitations of think tanks were discussed. After presenting the diversification of foreign policy think tanks in Turkey since 1961 with different field studies, categorized foreign policy think tanks in Turkey were analyzed. In the last part of third chapter, studies of foreign policy think tanks in Turkey related to different fields and worldwide overview of the think tanks stationed in Turkey analyzed.