Beden ve tüketim ilişkisi bağlamında simgesel şiddetin yeniden üretildiği bir alan olarak sosyal medyada kadın bedeninin temsili
Representation of women body on social media as reproduction of symbolical violence in the context of the relationship between body and consumption
  1. Tez No: 708288
  2. Yazar: HANDE NAYMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER YAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kadın bedenine yönelik tasarlanan ideal kalıplar aracılığıyla simgesel şiddet, toplumsal ilişkilerde işlemektedir. Simgesel şiddet, tüketim ilişkisi bağlamında toplumsal dinamiklerde gizli tutulmaktadır. Şiddetin kibar formu olarak tanımlanan simgesel dayatmanın günümüzde yeni medya mecralarında aktif biçimde üretildiği görülmektedir. Söz konusu aktif üretimde kadın bedeni bir proje olarak sunulmaktadır. Teknolojik gelişmeler aracılığıyla yaşanan dijitalleşme yeni medyayı ortaya çıkarmıştır. Yeni medya mecraları ve sosyal ağlar, bilginin yayılımındaki sınırları neredeyse ortadan kaldırdığı için toplumsal mesaj iletiminde temel bir rol üstlenmektedir. Çalışma kapsamında kadın bedenine yönelik yapılan müdahaleler, yeni medya mecralarında kadın bedeninin tüketim kültürünün bir parçasına dönüşmesi bakımından ele alınmaktadır ve Bourdieu sosyolojisi ile simgesel şiddet bağlamında incelenmektedir. Simgesel şiddet kapsamında eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirilme yapılan çalışmada ana tema kadın bedeni olarak belirlenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde tüketim kültürüne bir temel oluşturulmuş ve kültür, farklı boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Simgesel şiddete ilişkin kuramsal bir ardalan sunulurken Bourdieu sosyolojisinden yararlanılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde güncel bir mecra olarak ortaya çıkan yeni medya tartışılmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise, ulaşılmak istenen nihai sonuç yeni medya mecralarının kadın bedenine yönelik simgesel şiddetin üretildiği bir alan olduğunu göstermektir. Araştırmanın bulgularında yer alan temel mesajlardan bir tanesi, idealize edilen kadın bedeninin tüketim kültürü perspektifinden tahakküm edilenlere yansıtıldığıdır. Dolayısıyla çalışmada simgesel şiddet kavramı, tüketim kültürünün beraberinde getirdiği/ şekillendirdiği bir alan olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Symbolic violence is committed in social relations through ideal patterns designed for the female body. Symbolic violence is kept hidden in social dynamics in the context of consumption relations. It can be seen that the symbolic imposition, defined as a polite form of violence, is being actively produced in new media channels today. The female body is presented as a project in the mentioned active production. The digitalization experienced through technological developments has brought about new media. New media channels and social networks play a fundamental role in the transmission of social messages, as they almost eliminate the boundaries in the dissemination of information. Interventions under study for the female body, turning into a part of consumer culture in the new media are discussed in terms of the female body and are examined in the context of sociology and Bourdieu symbolic violence. The main theme was determined as the female body in the study which was evaluated from a critical point of view within the scope of symbolic violence. In the first part of the study, a basis for consumer culture was established and the culture was evaluated with different dimensions. Bourdieu sociology has been used to present a theoretical background on symbolic violence. In the second part of the study, new media is discussed as a current medium. In the last part of the study, the final result to be reached is to show that new media channels are area where symbolic violence against the female body is produced. One of the main messages contained in the findings of the research is that the idealized female body is reflected in those who are dominated from the perspective of consumer culture. Therefore, in the study, the concept of symbolic violence was evaluated as an area brought about/ shaped by consumer culture.