Düzenli yapılan spor tırmanışın üst ekstremite kuvvetine etkisi
The effect of regular sport climbing on upper extremity strength
- Tez No: 708366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Üst ekstremite kuvvetinin varlığı, spor tırmanışta sporcuları fiziksel, psikolojik ve zihinsel olarak olumlu yönde etkileyebilir. Genelde bu etkiler sporcunun performansına olumsuz ya da olumlu etkiler sunabilir. Bu çalışmanın amacı, düzenli yapılan spor tırmanışın, el kavrama, parmak ve kol gibi üst ekstremite kuvvetine olan etkisinin incelenmesidir. Tezimiz, kontrol grubu içeren deneysel çalışma şeklinde tasarlanmıştır. Bu kapsamda kontrol grubu sedanter olan 12 kişiden, çalışma grubu ise orta seviyede spor tırmanış becerisine ve en az 2-3 yıllık deneyime sahip 12 spor tırmanış yapan kişiden meydana gelmiştir. Çalışma ve kontrol grubunun araştırma öncesi yaş, boy ve kilo ölçümleri yapılmıştır. Çalışma ve kontrol grubunun üst ekstremite ölçümleri araştırmaya başlamadan önce ve sekiz hafta sonunda alınmıştır. Çalışma grubu sekiz hafta boyunca düzenli olarak haftada 3 defa ve 2-4 saat aralığında spor tırmanış yapmıştır. Sporcular 17 m yüksekliğe sahip negatif eğimleri de olan tırmanış duvarında uygulama yapmıştır. Tırmanışlar sırasında araştırmacılar kontrol için uygulama alanında hazır bulunmuştur. Parmak kuvveti ölçümü için Jamar marka hidrolik parmak dinamometresi, el kavrama kuvveti için Takei Grip-D marka dijital el dinamometresi kullanılmış ve kol kuvveti için bükülü kol asılma testi yapılmıştır. Verilerin analizinde ve tanımlayıcı bilgilerde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında, sağ ve sol el kavrama kuvveti, sağ ve sol parmak kuvveti ve kol kuvvetinde artışlar meydana gelmiş ve istatistiksek olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Çalışma grubunun ile kontrol grubu ön test ve son test farkları arasında da anlamlı farklar meydana gelmiştir. Sonuçta, düzenli yapılan spor tırmanışın el kavrama kuvveti, parmak kuvveti ve kol kuvvetine pozitif yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The presence of upper extremity strength can positively affect athletes physically, psychologically and mentally in sports climbing. In general, these effects might have negative or positive effects on the athlete's performance. The aim of this study is to examine the effect of regular sports climbing on upper extremity strength such as hand grip, finger and arm. Our thesis is designed as an experimental study involving a control group. Within this scope, the control group consisted of 12 sedentary people, while the study group consisted of 12 sports climbers with medium level sports climbing skills and at least 2-3 years of experience. Age, height and weight measurements of the study and control groups were made before the research. Upper extract of the study and control group measurements were taken before the starting point of the study and at the end of eight weeks. The study group regularly climbed 3 times a week for 2-4 hours for eight weeks. Athletes practiced on the 17 m high climbing wall which has negative slopes, too. During the climbs, the researchers were present at the application area for control. Jamar brand hydraulic finger dynamometer was used for finger strength measurement, Takei Grip-D brand digital hand dynamometer was used for hand grip strength and twisted arm hanging test was performed for arm strength. SPSS 22.0 package program was used for data analysis and descriptive information. In our thesis study, there were increases in right and left hand grip strength, right and left finger strength and arm strength, and statistically significant differences were found. There were also significant differences between the pre-test and post-test dissimilarities between the study group and the control group. As a result, it was concluded that regular sport climbing had a positive effect on hand grip strength, finger strength and arm strength.