Gastrointestinal malignitelerde tiyol-disülfid profili ve high-mobility group box 1 protein düzeylerinin araştırılması
Investigation of thiol-disulfide profile and high-mobility group box 1 protein levels in gastrointestinal malignancies
- Tez No: 708367
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kanser, insanlarda sık görünen ve gelişimi oldukça karmaşık olan ciddi bir sağlık sorunudur. Kanser hücrelerinin büyümesinden, farklılaşmasından ve metastazından sorumlu protein kodlayan genler, tümör baskılayıcı genler ve bazı biyobelirteçler kanser hastalarının tanı ve tedavisinde kullanılmaktadır. Gastrointestinal kanserler genel olarak kötü prognoza sahiplerdir. Gelişen tanı ve tedavi yöntemlerine rağmen sağ kalım oranları düşüktür. Bundan dolayı kanserin erken tanı ve tedavisi önem taşımaktadır. Kanserlerde önemli bir biyobelirteç olan High Mobility Group Box 1 (HMGB1) DNA'yı ve transkripsiyonu düzenler. Kanser progresyonunda, anjiogenezde ve metastaz gelişiminde HMGB1 rol oynamaktadır. Total tiyol dengesi antioksidan etki, enflamasyon, apaptoz ve hücre içi sinyal ileti yollarında önemli role sahiptir. Çalışmamızda kanserin gelişim süresince önemli rol oynayan HMGB1 ve tiyol disülfid dengesinin gastrointestinal kanserlerinde bir biyobelirteç olarak kullanabilirliğini belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya gastrointestinal kanser tanısı konmuş 68 hasta ve 40 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Gruplarından alınan serum örneklerinde native tiyol, total tiyol, dinamik disülfid ve HMGB1 proteini düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Cancer is a serious health problem that is common in humans and is highly complex to develop. Protein-coding genes responsible for the growth, differentiation and metastasis of cancer cells, tumor suppressor genes and some biomarkers are used in the diagnosis and treatment of cancer patients. Gastrointestinal cancers generally have a poor prognosis. Despite advancing diagnosis and treatment methods, survival rates are low. Therefore, early diagnosis and treatment of cancer is important. High Mobility Group Box 1 (HMGB1), an important biomarker in cancers, regulates DNA and transcription. HMGB1 plays a role in cancer progression, angiogenesis, and metastasis development. Total thiol balance has an important role in antioxidant effect, inflammation, apaptosis and intracellular signal transduction pathways. In our study, we aimed to determine whether HMGB1 and thiol disulfide balance, which play an important role in the development of cancer, can be used as a biomarker in gastrointestinal cancers. Sixty-eight patients diagnosed with gastrointestinal cancer and 40 healthy controls were included in the study. Native thiol, total thiol, dynamic disulfide and HMGB1 protein levels were measured in serum samples taken from the groups.