Acil servise nefes darliği ile başvuran hastalarda ilk tani araci olarak blue protokol akciğer ultrasonografisi ile toraks BT karşilaştirilmasi
Comparison of blue protocol lung ultrasonography and thoracic ct as the first diagnostic tool in patients presenting to the emergency department with dyspnea
- Tez No: 708413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ UYGAR SEYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Dispne, hızlı tanı ve tedavi gerektiren ve acil serviste yaygın görülen bir semptomdur. Acil serviste yatak başında akciğer ultrasonografisi (BLUE) protokolü; yoğun bakım ünitelerinde yatak başında tanı aracı olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, acil servise akut dispne ile başvuran hastalara acil servis hekimi tarafından yapılan BLUE protokol ultrasonografisinin test performans özelliklerini araştırmak ve doğruluğunu uzman bir radyolog tarafından kör değerlendirilmeye alınan torasik bilgisayarlı tomografi (BT) sonuçlarıyla karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, üçüncü basamak bir üniversite hastanesinin acil servisinde 3 aylık prospektif gözlemsel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. BLUE protokolü, gelişmiş ultrasonografi sertifikası olan bir acil servis hekimi tarafından acil servise kabul edilen tüm dispneik hastalara uygulandı. BLUE protokolüne ek olarak hastalar toraks BT taraması ile de değerlendirildi ve bu iki tanısal testin sonuçları birbiriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Bu çalışmaya toplam 200 hasta dahil edildi (ortalama yaş 61.5, 99'u (%49,5) kadın ve 101'i (%50,5) erkek). BLUE protokolü algoritmasına göre BLUE protokolünün sensitivitesi ve spesifitesi sırasıyla akciğer ödemi için %93,44 ve %96,53, pnömoni için %91,38 ve %97,89, Astım/KOAH için %92,86 ve %96,84, pulmoner emboli için %81,25 ve %100, pnömotoraks için %95,65 ve %100'dür. Sonuç: Acil serviste yatak başı akciğer ultrasonografisi oldukça değerli bir tanı aracıdır ve BLUE protokolü, acil servis hekimleri tarafından akut dispne hastalarında tanı koymak için güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: Dyspnea is a common Emergency Department (ED) symptom requiring prompt diagnosis and treatment. The bedside lung ultrasonography in emergency (BLUE) protocol is defined as a bedside diagnostic tool in intensive care units. The aim of this study was to investigate the test performance characteristics of the BLUE-protocol ultrasonography in ED performed by emergency physician for patients presenting to the ED with acute dyspnea and to compare its accuracy with the results of thoracic computed tomography (CT) which were evaluated blindly by a specialized Radiologist. Method: This study was performed as a prospective observational study at the ED of a tertiary care university hospital over a 3-month period. The BLUE-protocol was applied to all consecutive dyspneic patients admitted to the ED by one emergency physician who were certified for advanced ultrasonography. In addition to the BLUE- protocol, the patients were also evaluated by thoracic CT scan and the results of these two diagnostic tests were compared to each other. Results: A total of 200 patients were included in this study (mean age is 61.5 years, 99 (49.5%) female and 101 (50.5%) male). According to the BLUE-protocol algorithm, the sensitivities and specificities of the BLUE- protocol are, 93.44% and 96.53% for pulmonary edema, 91.38% and 97.89% for pneumonia, 92.86% and 96.84 % for asthma/COPD, 81.25% and 100% for pulmonary embolism, and 95.65% and 100% for pneumothorax respectively. Conclusion: The bedside lung ultrasonography in emergency is a highly valuable diagnostic tool and the BLUE-protocol can be used confidently by emergency physicians in acute dyspneic ED patients to diagnose patients with acute dyspnea.