Behavior of buildings with structural systems sensitive to vertical ground motions under near-fault earthquakes
Düşey yer hareketlerine duyarlı yapısal sistemlere sahip binaların yakın-fay depremleri altındaki davranışı
- Tez No: 708439
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK ALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Son zamanlarda gerçekleşen depremlerde güçlü düşey yer hareketleri gözlemlenmiştir. Bu depremlerin bazıları için dikey/yatay ivme oranı sismik kodlarda kabul edilen değeri aşmaktadır. Ayrıca, birçok çalışmada şiddetli düşey yer hareketlerinin çoğu mühendislik yapısında önemli hasarlara neden olabileceği bildirilmiştir. Bu çalışmada, düşey yer hareketlerine duyarlı taşıyıcı sistemlere sahip binaların yakın fay depremleri altındaki davranışları incelenmiştir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde (TBDY-2018) düşey yer hareketlerine duyarlı yapı sistemleri olarak sınıflandırılan dört çeşit yapı üzerinde yakın fay deprem kayıtları serisi için doğrusal zaman tanım alanı analizleri yapılmıştır. Zaman tanım alanı analizleri için SAP2000 yazılımı kullanılmıştır. Her durum için sadece yatay, sadece dikey ve çift eksenli (yatay + dikey) olmak üzere üç yük durumu dikkate alınmıştır. Daha sonra, kritik elemanlar için kuvvet ve yer değiştirme ile ilgili talep parametreleri (eksenel kuvvet, eğilme momenti, kesme kuvveti, kat ötelemesi, düşey yer değiştirme) değerlendirilmiştir. Sonuçlar, yakın fay bölgesindeki binaların yapısal tepkilerinde düşey yer hareketlerinin etkilerinin önemli katkısının olacağını vurgulamaktadır. Ayrıca, yüksek dikey/yatay ivme oranları için sismik kodlar, düşey yer hareketleri altındaki yapısal tepkiyi hafife alabilir ve yapının zarar görmesine neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Strong vertical components of the ground motions were observed in recent earthquakes. The ratio of peak vertical to horizontal acceleration for some of these earthquakes exceeds the adopted values in seismic codes. Furthermore, many studies warned that the strong vertical ground motions may cause notable damage to most types of structures. In this study, the behavior of buildings that have structural systems sensitive to vertical ground motions is investigated under near-fault earthquakes. Linear time-history analyses for a series of near-fault records are performed on four types of structures classified as sensitive structures to vertical ground motions in the Turkish Seismic Code (TSC-2018). SAP2000 software is used for time history analyses. For each case, three load cases including only horizontal, only vertical, and bi-directional (horizontal + vertical) are performed. Then, the related engineering demand parameters (axial force, bending moment, shear force, story drift, vertical displacement) for critical elements are evaluated and discussed. The results highlight that buildings in the near-fault area will experience a more significant contribution of the effects of the vertical component of ground motion to the response of the structure. In addition, for high ratios of the vertical to horizontal acceleration, seismic codes could underestimate the structural response and lead to damage to the structure