Macrovipera lebetina zehrinin antitümöral etkilerinin biyokimyasal olarak hücre kültüründe incelenmesi
Biochemical investigation of the antitumoral effects of macrovipera lebetina venom in cell culture
  1. Tez No: 708495
  2. Yazar: İLHAN ÖNGANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kanser, çok hücreli organizmalarda, bazı hücrelerin bölünme-ölüm arasındaki dengesini yitirerek, kontrolsüzce bölünmesi davranışı ile karakterize edilen bir genetik hastalıklar grubudur. Varolan tüm kanser tiplerine karşı etkin tedavi yöntemleri bulunmadığından, bu konu üzerinde çalışmalar devam etmekte ve alternatif yaklaşımlar da bu bağlamda değerlendirilmektedir. Yılan zehrinin kanser hücrelerine karşı bir tedavi olarak kullanılabileceğine ilişkin yayınlar bulunmaktadır. Ancak, ülkemiz coğrafyasına özgü Makrovipera lebetina türü engerek yılanından elde edilen ve liyofilize edilmiş zehrin glioblastoma (YKG-1), mezoteliyoma (H2452) ve kondrosarkoma (OUMS) hücre hatları üzerindeki etkisini 24 saatlik bir zaman diliminde inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada Vetal Serum ve Biyolojik Ürünler Üretimi San. ve Tic. A.Ş'den (Adıyaman-Türkiye) liyofilize halde edinilmiş yılan zehiri yukarıda ismi verilen üç kanser hattı üzerinde denenmiş; bunların yanında, zehrin anti-kanser potansiyelinin doğru değerlendirilebilmesi için HUVEC hücreleri ile de sitotoksik denemeler yapılmıştır. Gerçekleştirilen MTS deney sonuçlarına göre, çalışılan zehrin YKG-1 hücreleri için 24 saatlik IC50 değeri 0.73 µg/µL olarak hesaplanırken, OUMS için bu değer 0.67 µg/µL, H2452 için 0.60 µg/µL ve HUVEC için 2.43 µg/µL olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Daha sonra dCancer is a group of genetic diseases characterized by the behavior of uncontrolled division of some cells by losing the balance between division and death in multicellular organisms. Since there are no effective treatment methods against all existing cancer types, studies on this subject continue and alternative approaches are evaluated in this context. There are publications on the use of snake venom as a treatment against cancer cells. However, there is no study examining the effect of lyophilized venom obtained from the Macrovipera lebetina viper snake specific to our country's geography on glioblastoma (YKG-1), mesothelioma (H2452) and chondrosarcoma (OUMS) cell lines in 24 hours. Therefore, in this study, Vetal Serum and Biological Products Production Coop. (Adıyaman-Turkey) lyophilized snake venom was tested on three cancer lines named above. In addition to these, cytotoxic experiments were also carried out with HUVEC cells in order to accurately evaluate the anti-cancer potential of the venom. According to the MTS test results, the IC50 value for YKG-1 cells at 24 hour was calculated as 0.73 µg/µL, while this value was determined as 0.67 µg/µL for OUMS, 0.60 µg/µL for H2452 and 2.43 µg/µL for HUVEC.