Julius-Claudiuslar Dönemi'nde Anadolu'daki yapı faaliyetleri ve mimari bezeme
Building activities and architectural decoration in Asia minor during The Julio-Claudian Period
- Tez No: 708494
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
“Julius-Claudiuslar Dönemi'nde Anadolu'daki Yapı Faaliyetleri ve Mimari Bezeme”başlıklı bu çalışmanın odak noktasında MS 14-68 yılları arasını kapsayan Julius-Claudiuslar Dönemi'nde Anadolu'da inşa edilen yapılar, bu yapıların türleri, kim tarafından ne amaçla yaptırıldıkları ve mimari detayları bulunmaktadır. Çalışma kapsamında incelenen yapıların inşa süreçlerini şekillendiren unsurlar; imparatorluk kültü, euergesia faaliyetleri, romanizasyon ve doğal afetler sonrası yapılan yenileme çalışmaları olarak sıralanmıştır. Türlerine göre sınıflandırılan yapılar değerlendirilirken modern çalışmaların yanında antik yazarların günümüze ulaşan eserlerinden de faydalanılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise yapılarda kullanılan bezeme öğeleri incelenmiş, Augustus Dönemi ve Flaviuslar Dönemi ile karşılaştırılmış ve dönemin stil özelliklerine değinilmiştir. Bu çalışma sonucunda Julius-Claudiuslar Dönemi yapı faaliyetlerinin nedenleri, sonuçları, mimari özelliklerin bölgesel ve kronolojik farklılıkları, hangi yapı tiplerinin öne çıktığı, söz konusu yapılarda kullanılan bezeme çeşitleri, teknikleri ve dönem içerisindeki stil gelişimi gibi sorular cevaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The focal point of this study which titled as“Building Activities and Architectural Decoration in Asia Minor During the Julio-Claudian Period”is the structures built in Anatolia during the Julio-Claudian Period between 14-68 AD, and building types, purposes and architectural details of these structures. The elements that shape the building activities listed as; the imperial cult, euergesia activities, romanization and renewal works after natural disasters. While evaluating the structures classified according to their types, works of ancient writers are used within modern ones. In the last part of the study, the decoration elements used in the buildings are examined, compared with Augustan Period and Flavian Period, and style fea-tures of Julio-Claudian Period are also mentioned. As a result of this study, the questions such as the causes, results, regional and chronological differences of architectural features, types of structures which stand out, types of decoration used in these structures, techniques and the style development during the period were answered.