Regional transport infrastructure and trade flows in the EU
AB'de bölgesel ulaşım altyapısı ve ticaret
- Tez No: 708576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bölgesel ulaşım altyapısı ticareti nasıl etkiler? Kapsamlı bir uluslararası ticaret literatürü bu soruyu ülke ve bölge bazındaki verilerle cevaplamaya çalışmıştır. Bu tez, Avrupa Birliği'ndeki (AB) 200 NUTS 2 (İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması, İBBS) seviyesindeki bölgenin 2000-2010 yılları arasındaki verilerini kullanarak ulaşım altyapısının uluslararası ve iç ticaret üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu analiz, birden çok ülke verisini kullanarak ulaşım altyapısı ve ticaret konusunu bölgesel bazda inceleyen literatürdeki ilk çalışmadır. Altyapı ve uluslararası ticaret literatüründeki önceki çalışmalara benzer şekilde çekim modelini kullanarak AB'deki bölgesel ulaşım altyapısı ve ticaret arasındaki ilişki açıklanmıştır. Sabit zaman modelleri, PPML, gecikmeli değişkenler, araç değişkenler ve Hausman-Taylor IV metotları heteroskedastisite, ters nedensellik ve sapmalı tahminler gibi çekim modelinde sıkça rastlanan içsellik sorunlarının çözümü için kullanılmıştır. Zaman ve çift yönlü sabit zaman etkisi altında ulaşım altyapısında görülecek yüzde birlik artış sonucunda ikili ticarette yüzde 0,05 ila 0,13 oranında artış sağlanmaktadır. Yapılan dayanıklılık testi sonucunda çalışmanın sonuçlarının kullanılan ulaşım altyapısının ölçü birimine hassas olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
How does regional transport infrastructure affect bilateral trade flows? An extensive literature on infrastructure and trade flows has attempted to answer this question by using country level or regional data. This current thesis focuses on the European Union (EU) and investigates the effect of transport infrastructure on international and intranational trade flows using NUTS 2 (Nomenclature of Territorial Units for Statistics) level data from 200 EU regions between the years 2000-2010. It is the first study to focus on flows and infrastructure at regional level in a multi-country setting. As in the previous studies in the infrastructure literature, the gravity equation is used to explain the relationship between the regional transport infrastructure and trade in the EU. Various alternative estimation methods such as Fixed Effects, PPML, lagged variables, instrumental variables (IV) and Hausman-Taylor IV method are used in order to overcome the issues related to heteroskedasticity, reverse causality and biased estimates that are frequently encountered with gravity equation. In the presence of bilateral and time fixed effects, the results suggest an increase of 0.05 to 0.13 per cent bilateral trade as infrastructure measures increase by 1 per cent. The robustness check follows that the estimates are not sensitive to the choice of unit of measure for the infrastructure variables.