Çocuk femur cisim kırıklarında inkorpore pelvipedal alçı uygulaması ve açık redüksiyon plak-vida ile internal fiksasyon tekniklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 70863
  2. Yazar: YUSUF AŞIK
  3. Danışmanlar: DR. HASAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
104 ÖZET S.B. Ankara Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Ağustos 1993 - Kasım 1997 tarihleri arasında 1-15 yaşlar arası çocuk femur kırığı olan 132 çocuk takip edildi. Pelvipedal alçı uygulanan 71 (%61.2) olgu ve plak vida ile açık redüksiyon internal fiksasyon uygulanan 45 (%38.8) olgu olmak üzere toplam 116 olgu çalışmaya alındı. Hastalar ortalama 30.5 ay (6 - 56 ay) takip edildi. Olguların genel yaş ortalaması 5.7 yıl, konservatif tedavi gurubunda 4.8 yıl, cerrahi tedavi gurubunda 6.9 yıl bulundu. 51 (%44.0) tanesinin sağ, 65 (%56.0) tanesinin sol femuru kırıktı. Olguların 77 (%66.4)'si erkek, 39 (%33.6)'u kız idi. Tüm olgular etiyolojik olarak incelendiğinde 64 (%55.3) olgu trafik kazası, (%44.7) olgu düşme ve diğer sebeplerle oluştuğu görüldü. Ek patoloji olarak 18 (%15.5) hastada kafa travması, 1 (%0.9) olguda aynı taraf tibia kırığı, 1 (%0.9) olguda karşı tarafta radius distal uç kırığı, 2 (%1.7) olguda genel vücut travması ve 1 (%0.9) olguda dalak ruptürü olduğu görüldü. Kısalık yönünden incelendiğinde konservatif tedavi uygulanan olgularda ortalama 2 mm, cerrahi tedavi gurubunda 1 1 mm bulundu. Açılanma yönünden değerlendirildiğinde: konservatif tedavi gurubunda son kontrolde 1.7° varus açısı, 3.6° valgus açısı, 2.27° anteriora açılanma tespit edildi. Cerrahi tedavi gurubunda ortalama 0° varus açısı, 0° valgus açısı, 0.4° anteriora açılanma tespit edildi.105 Cerrahi tedavi uygulanan olgular ortalama 5.95 gün daha uzun süreyle hastanede yattığı görüldü. Konservatif tedavi gurubunda %70.4 çok iyi, %22.5 iyi, %7.0 başarısız sonuç, cerrahi tedavi gurubunda %20.0 çok iyi, %66.7 iyi, %1 3.3 başarısız sonuç alındı.
Özet (Çeviri)
106 ABSTRACT One hundret and thirty two children will fractures of the femur that were admitted to S.B. Ankara Hospital 2 nd Orthopaedic Clinic between August 1993 and November 1997 were evaluated. Seventy one patients (61.2%) received a hip spica cast and 45 patients (38.8%) were treated with open reduction and internal fixation with plates and screws, which were 116 patients included into this study. Patients were followed- up for on avarage of 30.5 months (range 6- 56 mo.). Average age of the patients were 5.7 years, with 4.8 years for the conservatively treated and 6.9 years of the surgically treated patients. Right femur was fractured in 51 (44%) and left femur in 65 (36%) patients. Seventy seven patients (66.4%) were male and 39 (33.6%) were female. Femur fractures were the result of 64 (55.3%) of the patients and the rest was a fool or other reasons. Additional injuries included head injury in 18 (15.5%) patients, ipsilateral tibial fracture in 1 (0.9%), kontrlateral distal radius fracture in 2 (1.7%) and multipl trauma in 1 (0.9%) and splenic rupture in 1 (0.9%) of the patients. Leg length discrepency of 2 mm was seen in the conservatively treated group and 11 mm in surgically treated group. When angulation was evaluated, Varus angulation of 1.7°, valgus angulation of 3.6° and 2.27° anterior angulation was seen in the conservatively treated patients of their lost follow- up examination. Surgically107 treated patients had no varus and valgus angulation and only 0.4° anterior angulation. Surgically treated patients were hospitalized for 5.95 days more than the conservatively treated patients. Lost evaluation revealed 70.4% excellent, 22.5% good and 7.0% poor results in the conservatively treated group and 20% excellent, 66% good and 13% poor results in the surgically treated patients.