Viyana Satım Antlaşması'nın uygulama alanı ve antlaşma kapsamında esaslı ihlâl kavramı
Field of application of the Vienna Convention on the sale of goods and the concept of material breach under the treaty
- Tez No: 708665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÇÖRTOĞLU KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Devletler arasındaki ticari ilişkilerin artması nedeniyle ticari ilişkinin zemin taşı olan satım sözleşmelerinin kuruluşu ve içerdiği hükümler kadar bu sözleşmeler kapsamında ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözümünde hangi hukuk kuralından faydalanılacağı hususunun tespiti hem tacirler hem de hukukçular nezdinde oldukça önemlidir. Uluslararası nitelikteki satım sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümünde uygulanacak hukuka ilişkin soru işaretlerinin giderilmesi ve uluslararası satım sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıkların farklı ülkelerde aynı kurallar uygulanarak çözümlenebilmesi amacıyla kurulan Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu tarafından Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması-Viyana Satım Antlaşması (CISG) hazırlanmıştır. Farklı hukuk sistemine sahip birçok ülke tarafından kabul edilen Antlaşma'ya Aralık 2021 tarihi itibariyle 94 ülke taraftır. Antlaşma genel itibariyle gerek alıcının gerekse satıcının esaslı ihlâl halinde kullanacağı haklarına yönelik oldukça pratik hükümler içermekte olup bu haliyle de uluslararası bir borçlar kanunu niteliğindedir. Uluslararası mal satım sözleşmelerine ilişkin içerdiği hükümlerin hem Türk Hukuku hem de uluslararası hukuk sistemleri açısından önem arz etmesi nedeniyle bu çalışmada öncelikle Antlaşma'nın uygulama alanı ele alınacak ve Antlaşma kapsamında esaslı ihlâl kavramı ile başlıca esaslı ihlâl halleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasement in commercial relations between states, it is very important for both traders and lawyers to determine which legal rule will be used in the resolution of disputes arising within the scope of these contracts, as well as the establishment and the provisions contained in the sales contracts, which are the cornerstone of the commercial relationship. United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods - Vienna Convention on the Sale of Goods (CISG) has been prepared by the United Nations International Commercial Law Commission, which was established in order to resolve the question marks regarding the law to be applied in the settlement of disputes arising from international sales contracts and to resolve disputes arising from international sales contracts by applying the same rules in different countries. As of December 2021, 94 countries with different legal systems are party to the Treaty. In general, the Treaty contains very practical provisions regarding the rights of both the buyer and the seller in case of fundamental violation and as such, it is an international law of obligations. In this study, first of all, the application area of the Treaty will be discussed, and the concept of fundamental violation and the main cases of fundamental violations will be examined within the scope of the Treaty, since the provisions contained in the contracts for the international sale of goods are important for both Turkish Law and international law systems.