Erkek üriner inkontinansında askı ameliyatlarının (male sling) etkinliği
The effectiveness of male sling procedures in male urinary incontinence
- Tez No: 708664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA LEVENT EMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde prostatın benign hipertrofisi (BPH) nedeniyle yapılan transüretral prostat rezeksiyonu ve açık prostat cerrahisi, ayrıca prostat kanseri nedeniyle yapılan radikal prostatektomi sonucu gelişen üriner inkontinans, hastaların hayat kalitelerini ciddi şekilde bozmaktadır. Yıllık yapılan ameliyat sayısındaki artışa paralel olarak da postprostatektomi inkontinans (PPİ) prevalansı giderek artmaktadır. PPİ'ın tedadavisinin temelini cerrahi prosedürler oluşturmaktadır. Bu amaçla en sık kullanılan cerrahi yöntemler artifisiyel üriner sifinkter (AUS) yerleştirilmesi ve intraüretral enjeksiyon tedavileridir. Erkek askı ameliyatları ise, bu prosedürlere alternatif olarak uygulanan güncel tedavi yöntemlerinden birisidir. Erkek askı ameliyatları kemik askı, suprapubik askı ve transobturator askı yöntemleri olarak üç şekilde uygulanmaktadır. Bizim kliniğimizde askı yöntemlerinin etkinliğini araştırmak amacıyla, stress üriner inkontinanslı 11 erkek hastaya erkek askı prosedürü uygulandı. 7 hastada kemik askı yöntemi, 4 hastada ise suprapubik askı yöntemi kullanıldı. Hiçbir hastada intraoperatif ve postoperatif ciddi komplikasyon gelişmedi. Postoperatif erken dönemde 1 hastada yara yeri enfeksiyonu olurken, 2 hastada akut üriner retansiyon gelişti. Enfeksiyon antibiyotik tedavisi ile kısa sürede iyileşti. Akut üriner retansiyon gelişen hastaların suprapubik askıları bir miktar gevşetildi ve rahat idrar yaptıkları görüldü. Ortalama 16,2 aylık takipte kontinansı sağlamaktaki başarı oranımız % 66,7 olurken, hasta memnuniyet oranımız da %66,7 olmuştur. Bu bulgular erkek askı ameliyatlarının etkinliğini ve güvenilirliğini desteklemektedir. Erkek askı ameliyatlarının başarı ve hasta memnuniyet oranları, intraüretral enjeksiyon tedavisi ve AUS yerleştirilmesi ile karşılaştırılabilecek düzeyde ve oldukça yüksektir. Prosedür kolay uygulanabilir bir yöntem olup, intraoperatif ve postoperatif komplikasyon oranları oldukça düşüktür. Hastaların fizyolojik işemesine olanak tanıması ve diğer prosedürlere göre düşük maliyeti, askı ameliyatlarını günümüzde daha ilgi çekici hale getirmiştir. Son zamanlarda geliştirilen gerginliği ayarlanabilir askı aletleri ile başarı oranları daha da artmıştır. Halen birçok merkezde gerginliği ayarlanabilir aletlerle yapılan çalışmalar devam etmektedir. Ancak hasta sayıları ve takip süreleri henüz yetersiz olup daha uzun dönem verilerine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Today, urinary incontinence that develops as a result of transurethral resection of the prostate and open prostate surgery for benign prostate hyperplasia (BPH), as well as radical prostatectomy for prostate cancer, seriously impairs the quality of life of patients. In parallel with the increase in the number of operations performed annually, the prevalence of postprostatectomy incontinence (PPI) has been increased. The basis of the treatment of PPI are surgical procedures. The most commonly used surgical methods for this purpose are artificial urinary sphincter (AUS) placement and intraurethral injection treatments. Male sling surgeries, on the other hand, are one of the current treatment methods applied as an alternative to these procedures. Male sling operations are performed in three ways as bone sling, suprapubic sling and transobturator sling methods. In our clinic, male sling procedure was applied to 11 male patients with stress urinary incontinence to investigate the effectiveness of sling methods. Bone sling method was used in 7 patients and suprapubic sling method was used in 4 patients. No serious intraoperative and postoperative complications developed in any of the patients. Wound infection occurred in 1 patient in the early postoperative period, and acute urinary retention developed in 2 patients. The infection healed in a short time with antibiotic treatment. The suprapubic slings of the patients who developed acute urinary retention were slightly loosened and it was observed that they could urinate comfortably. Our success rate in achieving continence in an average of 16.2 months of follow-up was 66.7%, while our patient satisfaction rate was 66.7% also. These findings support the efficacy and safety of male sling surgeries. The success and patient satisfaction rates of male sling operations are comparable to intraurethral injection therapy and AUS placement and are quite high. The procedure is an easily applicable method and the intraoperative and postoperative complication rates are very low. Allowing patients to void physiologically and low cost compared to other procedures have made sling operations more interesting today. Success rates have increased even more with the recently developed tension adjustable suspension materials. At present, studies with instruments with adjustable tension continue in many centers. However, the number of patients and follow-up periods are still insufficient and longer-term data are needed.