İnci Aral'ın devir romanlarında yakın dönem tarihi
- Tez No: 708697
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hazırladığımız çalışma, yaşayan postmodern yazarlarımızdan inci Aral‟ın ses getiren devir romanlarında (Yeşil-Mor-Safran Sarı) geçen olaylara ve yazarın ayna tutmak istediği döneme işlediği kişilerin psikolojik durumları ile birlikte kurguların oluşturulmasında yazara ilham veren tarihi olaylara yönelik olarak yapılan tespitlerden oluşmaktadır. Yazarın daha çok Yeni Yalan Zamanlar, Mor ve Safran Sarı romanları incelenerek yapılan bu çalışma günümüz Türkiyesine gelene değin yaşanan siyasal ve sosyal olaylar ele alınarak daha çok kadınları ele alır gibi görünse de erkek dünyasına da değinerek ülkemiz özelinde değişen bakış açıları ve değişime neden olan tarihi olayların yazarın kurgularıyla birleştirilmesini yansıtmaktadır. Türk öykücülüğü ve romancılığında özgün eserleri ve modern anlayışı ile hala üretmeye devam eden İnci Aral‟a ilişkin bilgilerin bir kısmına tarihi olarak sınıflandırılmasıyla oluşan bu çalışmanın edebiyat dünyasına katkıda bulunmasını amaçlıyoruz.
Özet (Çeviri)
The study we have prepared consists of the determinations made about the events in the notable period novels (Green-Purple-Saffron Yellow) of one of our living postmodern writers, Ġnci Aral, and the psychological states of the people whom the author wants to mirror, as well as the historical events that inspired the author in the creation of fictions. Although this study, which was made by examining mostly the novels of Yeni Yalan Zamanlar, Mor and Safran Sarı, seems to deal mostly with women by dealing with the political and social events experienced until today's Turkey, it also touches on the male world and also touches on the changing perspectives and historical events that cause change in our country. reflects the combination of the author with his fictions. We aim to contribute to the world of literature in this study, which is formed by classifying some of the information about Ġnci Aral, who still continues to produce with her original works and modern understanding in Turkish storytelling and novel writing, as historical.