Arkaik Dönem'den Klasik Dönem'in sonuna değin Boiotia Birliği'nin tarihsel gelişimi
The historical development of Boeotian League from the Archaic Period to the end of the Classical Period
  1. Tez No: 708696
  2. Yazar: UMUT CAN DELİBALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN DENİZ KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yüksek dağlarla kaplı engebeli coğrafyası antik Hellen halklarının siyasi bütünlük gösterememesinin başlıca nedeni olarak açıklanmaktadır. Yüksek dağlar, kuzeyden güneye birbirine kapalı birçok havza oluşturmuş ve coğrafyanın bu yapısı, siyasi tarihin şekillenmesinde rol oynamıştır. Bu coğrafi yapıya bağlı olarak anakara üzerinde kuzeyden güneye Thessalia, Boiotia, Phokis ve Aitolia; Peloponnesos'ta ise Akhaia, Arkadia, Elis gibi pek çok bölge oluşmuş ve bu bölgeler içindeki toplumlar, kendi iç dinamiklerine bağlı olarak farklı zamanlar içinde siyasi bütünleşme eğilimi göstermişlerdir. Boiotia Bölgesi, bu bölgeler içinde kaynaklara dayalı olarak gelişmelerin kısmen daha belirgin biçimde takip edilebilmesi bakımından öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, Boiotia Bölgesi tarihi, Miken sonrası dönemden itibaren ele alınmış ve Arkaik ve Klasik Dönem boyunca bölge içinde gerçekleşen dini, kültürel, ekonomik ve siyasi örgütlenme eğilimleri özgün kaynaklara dayalı olarak incelenmiştir. Böylelikle literatürde Boiotia Birliği olarak konu edilen siyasi bünyenin kısa tarihi ve mahiyeti ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rugged geography covered with high mountains is considered as the main reason why Ancient Greeks couldn't achieve political unity. High mountains generated various closed basins, which lies from north to south and this character of geography played an important role in the shaping of political history. Depending on this geographical structure, many regions from north to south such as Thessalia, Boeotia, Phocis and Aetolia on the mainland; Achaea, Arcadia, Elis in the Peloponnese were formed and communities within these regions achieve political unity during different times, depending on their internal dynamics. Among these regions, Boiotia stands out as a region in terms of the relatively evident tracing of developments. In this study, the history of Boeotian region is discussed from post-Mycenaean period and tendencies towards regional organization in terms of religion, culture, economy and politics are examined. In doing so, brief history and nature of political unit that is called as Boeotian league in the literature is tried to be presented.