Deneysel intestinal iskemi-reperfüzyon modelinde selenyum tedavisinin bakteriyel translokasyon ve doku hasarı üzerinde etkileri
The effects on bacterial translocation and tissue damage of selenium treatment in an experimental intestinal ischaemia-reperfusion model
  1. Tez No: 708735
  2. Yazar: EMİNE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: UZMAN FADIL HALAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İntestinal iskemi-reperfüzyon (İ/R) hasarı, barsaklarda mekanik ya da mezenterde vaskuler tıkanıklık gibi bölgesel etkenlere ek olarak; hipoksi, hipovolemi veya anemi gibi sistemik sorunlarla da ortaya çıkabilir. Yapılan deneysel çalışmalarda intestinal iskemi sonrası reperfüzyon gerçekleşmesi ile ksantin oksidaz, hipoksantin ve moleküler oksijenin reaksiyona girdiği ve patlama tarzında süperoksit radikallerinin oluştuğu gösterilmiştir. Oksijenden oluşan bu serbest radikaller hücre için son derece toksiktir. İskemi-reperfüzyona bağlı olarak meydana gelen barsak hasarı; enfeksiyon, sistemik inflamasyon, multiorgan disfonksiyonu sendromu (MODS) ve multiorgan sistem yetersizliği (MOSF) patogenezinde önemli rol oynar. Çalışmada 28 adet erkek 250-300 gr ağırlığında Wistar rat kullanılmıştır. Denekler kontrol (birinci grup), İ/R (ikinci grup), kontrol+selenyum (üçüncü grup) ve İ/R+selenyum (dördüncü grup) olmak üzere dört gruba ayrılmışlardır. Üçüncü ve dördüncü gruba laparotomi öncesi beş gün süre ile 10 mikrogram/kg/gün sodyum selenat intraperitoneal olarak verilmiştir. Tüm deneklere 50 mg ketamin ve 7 mg rompun intramuskuler uygulanarak anestezi yapılmıştır. Takiben steril şartlarda laparotomi yapılmış ve inceleme için örnekler alınmıştır. Birinci grup (n=6) ve üçüncü grup (n=6) deneklere anestezi altında laparotomi yapılmış ve inceleme için örnekler alınmıştır. ikinci grup (n=8) ve dördüncü grup (n=8) deneklerine ise anestezi altında laparotomi ardından superior mezenterik arter 45 dakika oklüze edilip ardından 90 dakika reperfüzyon sağlanmıştır ve örnekler alınmıştır. Tüm deneklere eşit süreli anestezi uygulanmıştır (135 dakika). Deney süresi sonunda torakotomi ile serum malondialdehit (MDA) ölçümü için kan örneği alınmıştır. Ardından mikrobiyolojik inceleme için steril şartlarda mezenterik lenf nodu, karaciğer ve dalak örnekleri alınmıştır. Doku MDA ve selenyum atomik absorbsiyonunun ölçümleri için ileum ve karaciğer örnekleri alınmıştır. Histopatolojik değerlendirme için ileum örnekleği alınarak %10 formaldehit içerisine konulmuştur. Çalışma sonucunda; selenyumun lipid peroksidasyonunu ve ileum hasarını azalttığı ve bakteriyel translakasyonu önlediği görülmüştür. İntraperitoneal selenyum verilen deneklerde karaciğer ve barsakta selenyumun atomik absorbsiyonu belirgin olarak artmıştır. Bu bulguların ışığı altında iskemi-reperfüzyon hasarında multi organ sistem yetmezliğine gidişi önlemek için selenyumun tedavide yer alabileceği söylenebilir ancak elde edilen bulguların yeni deneysel ve klinik çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to regional factors such as mechanical obstruction in the intestines or vascular occlusion in the mesentery; Intestinal ischemia-reperfusion (I/R) injury may occur in systemic problems such as hypoxia, hypovolemia, or anemia. In experimental studies, it has been shown that xanthine oxidase, hypoxanthine, and molecular oxygen react with reperfusion after intestinal ischemia, and superoxide radicals are formed in an explosive manner. These free radicals, consisting of oxygen, are extremely toxic to the cell. Intestinal damage due to ischemia-reperfusion; plays an important role in the pathogenesis of infection, systemic inflammation, multiorgan dysfunction syndrome (MODS), and multiorgan system failure (MOSF). In the study, 28 male Wistar rats weighing 250-300 gr were used. The rats were divided into four groups control (first group), I/R (second group), control+selenium (third group), and I/R+selenium (fourth group). The third and fourth groups were given 10 microgram/kg/day sodium selenate intraperitoneally for five days before laparotomy. All rats were anesthetized by intramuscular administration of 50 mg of ketamine and 7 mg of rompun. Subsequently, laparotomy was performed under sterile conditions, and samples were taken for examination. The first group (n=6) and third group (n=6) subjects underwent laparotomy under anesthesia and samples were taken for examination. In the second group (n=8) and fourth group (n=8) subjects, after laparotomy under anesthesia, the superior mesenteric artery was occluded for 45 minutes, followed by 90 minutes of reperfusion, and samples were taken. Equal duration of anesthesia was administered to all subjects (135 minutes). At the end of the experiment, a blood sample was taken for serum malondialdehyde (MDA) measurement by thoracotomy. Then, mesenteric lymph node, liver, and spleen samples were taken under sterile conditions for microbiological examination. Ileum and liver samples were taken for measurements of tissue MDA and selenium atomic absorption. For histopathological evaluation, and ileum sample was taken and placed in 10% formaldehyde. In the results of the experiment; Selenium has been shown to reduce lipid peroxidation and ileum damage and prevent bacterial translocation. In subjects given intraperitoneal selenium Atomic absorption of selenium in the liver and intestine is markedly increased. In the light of these findings, it can be said that selenium may be included in the treatment to prevent multi-organ system failure in ischemia-reperfusion injury, but the findings should be supported by new experimental and clinical studies.